„Што се тиче Арктика, Русија је члан Арктичког савета, у оквиру којег се последњих година остварује сарадња у образовању, очувању животне средине и операцијама потраге и спасавања. И надамо се да ће се та сарадња наставити и да ће Арктик наставити да бити регион за вођење мирољубиве сарадње“, рекао је Блинкен, који је у Рејкјавик дошао на заседање Арктичког савета на нивоу министара.
Он је додао да се „истовремено види како Русија поставља незаконите поморске захтеве, а то се посебно тиче прописа за стране бродове који пролазе кроз Северни морски пут у складу са међународним правом“.
„Разговарали смо о нашој забринутости због повећане војне активности на Арктику, што дугорочно повећава ризик од инцидената и погрешних прорачуна, а подрива и општи циљ мирне и одрживе будућности у региону. Мислим да је Арктички савет врло исправно усредсређен на то како можемо да промовишемо мирну сарадњу у региону. Сматрам да морамо да избегнемо његову милитаризацију“, објаснио је амерички државни секретар.
Став Русије
У понедељак је министар спољних послова Русије Сергеј Лавров на конференцији за новинаре у Москви изјавио да руска страна види „јадиковке због чињенице да Русија повећава војну активност на Арктику“. Министар је нагласио да је западним земљама добро познато да су дејства Русије, која су усмерена на осигуравање безбедности њене арктичке обале, легитимна и легална.
Такође је предложио да се обнови активност механизма редовних састанака начелника генералштабова оружаних снага земаља-чланица Арктичког савета, „ако неко жели већу предвидљивост и жели да смањи војне ризике“ на Арктику. Лавров је истакао да је механизам успешно функционисао, али је пре отприлике седам година фактички замрзнут на иницијативу Запада. Такође је приметио да су за Русију упитни покушаји земаља НАТО-а да оправдају „своју офанзиву на Арктик“.
Сусрет на Рејкјавику
Министарски састанак Арктичког савета одржаће се 19. и 20. маја у исландској престоници. У њему ће лично учествовати руски министар спољних послова Сергеј Лавров и амерички државни секретар Ентони Блинкен, који су у понедељак увече стигли на Исланд. На састанку у Рејкјавику председавање самиту за период 2021-2023. прећи ће са Исланда на Русију.
У саставу Арктичког савета су: Данска, Исланд, Канада, Норвешка, Русија, САД, Финска и Шведска. Дванаест неарктичких земаља, међу којима су Велика Британија, Немачка, Индија, Кина и Француска, имају статус посматрача.
Прочитајте још: