„Невероватно је да тај 100 година стар изум није у потпуности схваћен и да би могао да се користи у модерним технологијама на начине о којима се досад није размишљало“, рекао је Леиф Ристроф, један од аутора новог истраживања и асистент професора на Универзитету Њујорк.
„Док је Тесла познат као чаробњак електричне енергије и струјних кола, његов мање познати рад контроле тока струјања течности био је истински испред свог времена“, додаје Ристроф.
Тесла је свој изум називао „вентилски вод“, иако је у међувремену он добио име по њему. Теслин вентил састоји се од серије петљи у облику суза које су повезане у низу. Тај изум је тако направљен да омогућује проток течности само у једном смеру без потребе за другим покретним деловима (попут вентила).
Управо тај изум могао би да се користи и за друге функције, открили су сада научници.
Наиме, Теслин уређај на неки начин ради и попут склопке, односно тек кад кроз њега пролази довољна количина течности, он спречава да се она креће у погрешном смеру.
Научници због тога сматрају да би се тај изум могао да буде употребљен за упумпавање горива или других течности у моторе и машине. Верују да би тај изум могао да укаже на нешто што је Тесла хтео да постигне стварајући га.
„Кључно је то да се уређај укључи кад се у њему створе турбулентна струјања у супротном смеру, која 'зачепе' цев вртлозима и ометајућим струјама“, појашњава Ристроф.
Додаје и да је та турбуленција много слабија од на пример турбуленција течности у класичним цевима, односно и до 20 пута слабија него у цеви цилиндричног облика. Управо због тога Ристроф сматра да је Теслин изум моћан у контролисању токова и може се употребити на много различитих начина, пише Индепендент.
Научници су открили да Теслин вентил ради најбоље ако доток течности није равномеран, већ више пулсирајући. С друге стране, по изласку из Теслиног вентила, ток течености је миран и стабилан.
„Мислимо да је Тесла баш то имао на уму када је радио на изуму, с обзиром на то да је размишљао о аналогним операцијама са електричним струјањима. Он је и најпознатији по изуму мотора на наизменичну струју и трансформатора електричне енергије из наизменичне у једносмерну струју“, наводи Ристроф.
Све то значи да би се Теслин 100 година стар изум могао да се употреби као најновије технолошко достигнуће у модерној технологији.
„Теслин уређај је алтернатива конвенционалном вентилу, чији се покретни делови хабају с временом. Сад знамо и да је врло делотворан у мешању па би могао да се употреби за искоришћавање вибрација у моторима и машинама за пумпање горива, расхладних течности, мазива или других течности и гасова“, истиче Ристроф, преноси портал Зимо.
Прочитајте још: