„У тој непријатној и крајње агресивној атмосфери, коју Македонија претвара у још непријатнију и агресивнију, као да став Бугарске нема могућност да допре до наших иностраних партнера, упркос консензусу о тој теми који имамо у држави. Недостаје нам јака и громогласна подршка у иностранству. Како бисмо је добили, потребна нам је изврсна дипломатија и напор у лобирању, што ће нам без икакве сумње бити од користи“, наводи се у чланку.
У чланку се наводи и да у случају да Софија не добије ту дипломатску битку то ће бити увреда за Бугарску и Бугаре.
Стоев је раније говорио да ће нова влада урадити све како би наставила дијалог са Скопљем. У исто време је позвао да се не спекулише да ће са доласком привремене владе бити промењен став државе.
Министар је то изјавио у тренутку када се на државу врши озбиљан притисак, пише аутор. Најсвежији пример је изјава председника Хрватске Зорана Милановића, који је захтеве Софије према Скопљу назвао покушајем „залажења у интимни простор“ стране државе.
Недавно је бивши генерални секретар НАТО-а Џорџ Робертсон позвао Бугарску да скине вето и омогући почетак преговора о ступању Северне Македоније у Европску унију. Аустријска министарка за питања ЕУ Каролине Едштадлер је средином маја позвала Бугарску да прекине ометање почетка преговора. Министарка спољних послова Шведске Ан Линде је такође позвала да се убрзо започну преговори.
Подсетимо, Бугарска прошле године није одобрила почетак преговора о приступању Северне Македоније у ЕУ и позвала је Скопље да почне да поштује Споразум о добросуседству који је потписан са Софијом 2017. године и да испуни услове Бугарске да се престане са говором мржње против Бугара и да не промовишу идеју постојања македонске мањине у Бугарској.
Прочитајте још: