Амерички медији: „Застрашујуће“ могућности Русије на Арктику

Оружје наслеђено из времена Совјетског Савеза учинило је да Русија буде спремна за борбу за Арктик, пише амерички лист „Нешенел интерест“. Могућности којима Русија располаже у том региону аутор чланка је описао као „застрашујуће“.
Sputnik
Како је навео, Москва се још у време Хладног рата спремала да се супротстави Западу у арктичком региону.
Стечено искуство и разне врсте оружја омогућили су Русији да добије „смртоносне“ могућности за случај да у Северном леденом океану догоди нешто „незамисливо“.
У првом реду ту је руска флота ледоломаца – највећа на свету. Такви бродови постају све потребнији због пораста комерцијалних интереса за регион, а то Русију чини „гарантом глобалног приступа Арктику“.
Лавров: Русија је највећа арктичка сила
Захваљујући томе Русија може слободно да планира војну кампању, као и стратегију приступа ресурсима у региону, наводи се у чланку.
У најсмртоносније оруђе Русије на Арктику „Нешенел интерест“ је сврстао подморнице „Акула“, назвавши их „застрашујућим“.
Недовољна скривеност подморнице у потпуности се компензује огромним арсеналом оружја које та подморница има на располагању.
Поред тога, небом изнад Арктика активно лете руски авиони – на пример, ловци МиГ-31, направљени, како каже аутор чланка, за „лов“ на америчке бомбардере.
Новинар је указао на чињеницу да ти авиони имају одличне радаре и да их одликују изузетне маневарске способности.
Ту су и бомбардери Ту-95 и противбродски авиони Ту-142.
Иако авиони Ту-95 спадају у групу најстаријих они одлично функционишу на „хладном арктичком небу“.
У чланку се помињу и вежбе руских специјалаца. Они су, како се наводи, обучени да заузимају тешко доступне области, да спроводе обавештајни рад, као и да помажу у операцијама потраге и спасавања.
Подсетимо, у марту ове године председник Русије Владимир Путин наложио је влади да у року од месец дана заврши јединствени план за развој Арктика.
Према његовим речима, будућност земље лежи у развоју Арктика и северних територија, а том темом се тада бавила и главна уредница Спутњика на српском језику Љубинка Милинчић, у ауторској емисији „Мој поглед на Русију“:
Прочитајте још:
 
Коментар