„То је био случај отмице коју је подржала влада... пиратерије уз подршку државе“, рекао је О'Лири за радио станицу „Њузток“. Истовремено, приметио је да још увек не може детаљно да говори о инциденту, јер се овом причом тренутно баве власти Европске уније и НАТО.
„Испитујемо нашу посаду која је током шест сати урадила феноменалан посао одвођења овог авиона и готово свих путника из Минска“, рекао је шеф компаније.
Према његовим речима, инцидент је био „веома застрашујућ“ за путнике и посаду, јер су се налазили под наоружаном стражом, а торбе су им претресане.
Директор компаније тврди и да су се у авиону компаније налазили агенти белоруског КГБ-а.
„Сматрамо да је на аеродром (са лета) сишло још неколико агената КГБ-а“, прецизирао је О'Лири.
Инцидент са принудним слетањем у Минск
Авион компаније „Рајан ер“, који је летео из Атине за Виљнус, принудно је слетео 23. маја на аеродром у Минску због саопштења да је подметнута бомба. На лице места су упућени деминери. Информације о минирању није потврђена, а Истражни комитет Белорусије саопштио је да је покренуо кривични поступак због лажне пријаве о минирању.
Белоруски активисти за људска права саопштили су да је оснивач канала на Телеграму „Некста“, који се у Белорусији сматра екстремистичким, Роман Протасевич, летео овим авионом и да је приведен приликом провере докумената на аеродрому у Минску. Протасевич је у овој земљи стављен на списак лица умешаних у тероризам. Против њега је покренут кривични поступак по неколико основа, укључујући и за „организовање масовних нереда“. Њему прети казна до 15 година затвора.
Пракса принудног слетања авиона дешавала се и раније. Најзначајнији случај било је присиљавање авиона боливијског председника Ево Моралеса да слети у Беч 2013. године. Разлог за то су биле гласине да се заједно са председником у авиону налази и бивши агент ЦИА Едвард Сноуден, који је у Сједињеним Америчким Државама оптужен за одавање државних тајни.
Прочитајте још: