Захарова о позиву Лондона на санкције руским гасоводима: Чувена британска логика, нисмо изненађени

Портпаролка руског Министарства спољних послова Марија Захарова коментарисала је позив власти у Лондону да се, због наводне умешаности Русије у инцидент с принудним слетањем авиона „Рајанер“ у Минску, уведу санкције против руских гасовода „Северни ток 2“ и „Јамал-Европа“, истакавши да ће на сваки непријатељски потез уследити сразмеран одговор.
Sputnik
Она је такође рекла да су покушаји да се Русија доведе у везу са овим инцидентом спекулације.
Подсетимо, шеф Форин офиса Доминик Раб је недавно рекао да је неопходно зауставити „Северни ток 2“, као и „Јамал Европа“, који иде преко територије Белорусије и Минск добија новац од Русије за транзит. Он је изразио сумњу у то да је до инцидента могло да дође „без макар прећутног пристанка Москве“.
„Видели смо саопштење британског Министарства спољних послова са оценама у вези с принудним слетањем авиона у Минску. То уопште није представљало изненађење. То је чувена британска логика, ток мисли званичног Лондона. Још једном морамо да констатујемо да је британска спољна политика последњих деценија престала да буде рационална“, рекла је Захарова на редовном брифингу за новинаре.
Како је истакла, британска спољна политика је постала талац русофобних миљеника британског политичког истаблишмента.
Кремљ: Лондон опседнут Москвом - оптужује је за све и свја
„На жалост, сви ти напади сада заглушују гласове политичара који се залажу за прагматичне односе с Москвом. Још једном желим да напоменем: на било какав непријатељски корак против Русије следи одлучан сразмеран одговор. При томе ће одговорност за последице по билатералне односе пасти у целини на иницијаторе конфронтације “, рекла је Захарова.

Инцидент са принудним слетањем у Минск

Авион компаније „Рајан ер“, који је летео из Атине за Виљнус, принудно је слетео 23. маја на аеродром у Минску због саопштења да је подметнута бомба. На лице места су упућени деминери. Информације о минирању није потврђена, а Истражни комитет Белорусије саопштио је да је покренуо кривични поступак због лажне пријаве о минирању.
Белоруски активисти за људска права саопштили су да је оснивач канала на Телеграму „Некста“, који се у Белорусији сматра екстремистичким, Роман Протасевич, летео овим авионом и да је приведен приликом провере докумената на аеродрому у Минску. Протасевич је у овој земљи стављен на списак лица умешаних у тероризам. Против њега је покренут кривични поступак по неколико основа, укључујући и за „организовање масовних нереда“. Њему прети казна до 15 година затвора.
Пракса принудног слетања авиона дешавала се и раније. Најзначајнији случај било је присиљавање авиона боливијског председника Ево Моралеса да слети у Беч 2013. године. Разлог за то су биле гласине да се заједно са председником у авиону налази и бивши агент ЦИА Едвард Сноуден, који је у Сједињеним Америчким Државама оптужен за одавање државних тајни.
Прочитајте још:
Коментар