У изјави којом најављује споразум са Намибијом након више од пет година преговора, министар спољних послова Хајко Мас поручио је да о догађајима из немачког колонијалног периода треба говорити без поштеде или ублажавања.
„Сада ћемо званично назвати ове догађаје геноцидом, оним што су и били из данашње перспективе. Због историјске и моралне одговорности Немачке, тражићемо опроштај од Намибије и потомака жртава“,рекао је Мас, преноси Ројтерс.
Немачка се сложила да финансира 1,1 милијарду евра пројеката реконструкције и развоја који би били од директне користи заједницама погођеним геноцидом, потврдио је немачки министар.
Намибијски медији известили су у четвртак да ће се тим новцем финансирати инфраструктура, здравство и програми обуке током наредних 30 година.
Иако је Немачка раније признала „моралну одговорност“ за убиства, избегла је да се званично извини за масакре како би избегла одштетне захтеве.
Формални преговори са Намибијом око тог питања почели су 2015, а 2018. Немачка је вратила лобање и друге остатке масакрираних који су коришћени у колонијално доба током експеримената за утврђивање тврдњи о европској расној супериорности.
Немачки војници убили су у Намибији око 65.000 Херера и 10.000 припадника племена Наме од 1904. до1908. године, након избијања побуне против страних колониста у ономе што историчари и Уједињене нације већ дуго називају првим геноцидом 20. века.
Колонијална прошлост Немачке деценијама је била у другом плану, пошто су се историчари и политичари више фокусирали на наслеђе нацистичких злочина, укључујући холокауст, преноси Танјуг.
Прочитајте још: