Уз неадекватне препарате у борби против варое, на угинуће пчела утиче и третирање воћњака у време цветања, наглашава он.
“Поједини пчелари често то прикривају и покушавају да пчеле лече антибиотицима, што је катастрофално. БиХ је држава која је извозну дозволу за мед у ЕУ добила без иједног посебног услова. За млеко и конзумна јаја, на пример, прошли смо ригорозне обуке и контроле. За мед нам је то одмах дозвољено, јер су знали да нема резидуа антибиотика у меду и да је наш мед квалитетан. Појединци то не поштују, већ пријављују америчку кугу када за то постане касно”, упозорава Братислав Лукић.
Он наводи да је пчела благотворна, јер сваки трећи залогај који конзумирамо у исхрани зависи од пчеле.
“Око седамдесет одсто усева у свету зависи од опрашивања. Не каже се тек тако да би, уколико нестане пчела, за три до четири године човечанство нестало. Младе људе морамо укључити у пчеларство. Од пчелињака са стотину друштава може солидно да живи једна породица. У протеклих пет до шест година за моју породицу, брата, родитеље, сестру, зета, пчеларство је постало породични бизнис. Наш мед је већ ушао и у неке продавнице здраве хране”, каже Лукић.
На периферији Бијељине Лукићи имају пчелињак с двеста кошница. Освојили су бројна признања за мед.
И Лукићи су ове године осетили шта значе нагле промјене температура, нестабилно, хладно и кишовито време током априла и маја.
Због кашњења вегетације подбациће и багремова паша. Ускоро се Лукићеве пчеле селе на багрем, након тога иду на липу, па на ливаду поред реке Саве.
Иначе, наглашава Лукић, БиХ је преплављена фалсификатом меда, јер се на рафовима тржних центара налази мед трговаца, а не примарних произвођача, пренео је портал Аваз.ба.
Прочитајте још: