"Ово су тренутни рекорди, а следећи корак би био одржавање ових температура чак недељу дана", навео је професор физике Ли Миао са Јужног универзитета за науку и технологију у Шенжену, а пренео је кинески „Глобал тајмс“
Кинески реактор за нуклеарну фузију први пут се појавио на насловним странама 2019. године када је Пекинг најавио да ће ускоро почети са радом.
Реактор „ХЛ-2М Токамак“ први пут је покренут крајем прошле године, а његово прво достигнуће било је одржавање температуре плазме на 100 милиона степени Целзијуса током 100 секунди.
Он је направљен да имитира природне реакције које се јављају на Сунцу користећи гасове водоник и деутеријум као гориво.
Налази се у југозападној кинеској провинцији Сечуан и завршен је крајем прошле године.
Реактор се често назива „вештачким сунцем“ због огромне топлоте и снаге коју производи. „ХЛ-2М Токамак“ користи моћно магнетно поље за спајање вруће плазме и може да достигне температуре од преко 150 милиона степени Целзијуса, што је приближно десет пута топлије од Сунчевог језгра.
Процес нуклеарне фузије може бити будућност производње енергије, али његово функционисање је велики изазов. Иако је сам процес фузије могућ, он троши више енергије него што је ослобађа, што је супротно циљу, преноси РТ.
Предности успеха нуклеарне фузије су велике уколико се постигне циљ - изузетно моћна енергија која се производи јефтино, без емисија и практично је неограничена. Цео процес за собом не оставља радиоактивни отпад, што ову технологију приближава савршеном извору енергије.