„Нешто се десило са трешњама“: Произвођачи немају објашњење

Трешње су, уз јагоде, омиљено пролећно воће многих. Али, све их ређе једемо због високих цена на пијацама и у продавницама. Међутим, Живослав Караклајић, воћар из Брестовика каже да цена никад није била нижа, да се са трешњом нешто десило и да би неко из Министарства требало да то објасни. Напомиње да су цене дупло мање него претходне године.
Sputnik
Живослав Караклајић је гостујући у Јутарњем програму РТС рекао да је род добар, али да цена никад није била нижа.
„Просто је тужно данас имати трешње. Не ради извоз, нешто се дешава. Пијаце су вам препуне кванташке, веома мали број откупљивача ради на откупу, нешто се десило“, истиче Караклајић.
Према његовим речима, пре бербе сви стручњаци из Министарства хвале трешњу, малину…
„Неко из Министарства сад треба да изађе и да каже шта се десило. Ми обични људи то не знамо. Кад позовете некога да гласа за вас, ви сад треба да га позовете и кажете му шта се догодило. Ако не крене извоз биће катастрофа, и сада је већ катастрофа“, прича Караклајић.
Берба килограма трешања, напомиње Караклајић, кошта и до 80 динара, а „трешња се врти од 50 до 120, 130 динара“.
На питање каква је ситуација када се упореди са претходном годином, каже да је ужасна.
„Цене су дупло мање, и више од дупло мање. Трешња се кратко бере. Не дај Боже неке кише, трешња сва испуца. Она је скупо воће, доста лековито и здраво. Специфична воћна врста и ове године веома јадна врста“, каже Караклајић.
Берача има, ако се коректно плати, наводи он.
„Људи који су дуго у послу обезбедили су бераче још пролетос или зимус“, каже Караклајић.
Овај воћар из околине Гроцке тврди да се тренутно не може живети лепо од воћарства, али да је прошла година била боља. Каже да има нових засада, али нема тако више младих воћара.
„На селу се не живи тако лако. Не враћа се народ тек тако. Да ли се дете неког министра рецимо бави пољопривредом? На селу се ради 20 сати, пуно је рада. Лепо је сликати се испред зрелих трешања. Али око њих има много мука, дрхтања, мразева, киша, оплодња. Потребно је много уложеног труда, знања и новца“, закључио је Караклајић.
Прочитајте још:
Коментар