Испоставило се да је, према речима новог министра здравља Бугарске Стојча Кацарова, у бившој државној болници Лозанец у Бугарској за две године обављено петнаестак операција пресађивања бубрега са живих донора.
У свим случајевима донори су били млади становници Украјине и Молдавије, а примаоци – држављани Израела, Омана и Јапана.
Како би легализовали операцију, клиника их је пријављивала као рођаке.
Примаоци органа плаћали су од 50 хиљада долара по бубрегу, а званично је око половине суме уплаћивано на рачун клинике. Донор је добијао од пет до 15 хиљада долара, рекао је бугарски новинар Ивајло Јолчев.
„Због пандемије тешко иде са послом, многи моји пријатељи траже прилику да зараде више и пристају да продају бубрег или чак део јетре“, изјавила је становница Лавова Оксана Федив која последњих година одлази у неколико европских земаља како би додатно зарадила.
Како каже, за тако нешто може да се добије неколико хиљада долара, али постоји ризик од смрти.
Тако је пре две године у Лавовској области двадесетогодишњак продао бубрег како би организовао раскошну свадбу. Младић је рекао породици да одлази у иностранство да ради, донео је 15 хиљада долара, оженио се и неколико недеља касније – преминуо.
На његовом телу је пронађен ожиљак, али није разјашњено коме и где је продао бубрег.
Према речима експерта за трговину људима и црне берзе људских органа Вадима Резниченка, у тој сфери делују транснационалне криминалне групе, међу којима су висококвалификовани лекари.
„Конкретно, више клиника за илегално пресађивање органа налази се у Турској, Кини и Египту“, рекао је он.
Пре две године, главни лекар болнице у Шимкенту приведен је у Казахстану. Оптужен је за нелегалну трансплантацију органа. Према истрази, криминална група користила је Украјинце, Узбеке и Киргизе као даваоце, док су клијенти углавном били израелски држављани.
Један од случајава регистрован је у Истанбулу када је ухапшено више од 10 особа, међу којима су били и Украјинци, због планова да продају своје органе.
Прочитајте још: