Ови бескичмењаци величине од 0,1 до 0,5 милиметара, познати су као веома издржљиви. Могу да издрже екстремну сушу, дуге периоде без воде, мањак кисеоника, познато је да могу да опстану до 10 година у замрзнутом стању, али сада су премашиле све рекорде.
Подаци последње научне студије објављене у научном часопису „Карент бајолоџи“ показују да су ротаторије способне за екстремно преживљавање. Научници су у Сибирском пермафросту (зони вечитог снега и леда), на далеком североистоку Русије, у арктичком кругу нашли ротаторије које су после најмање 24.000 година у вечном леду показивале знаке живот. Када су одмрзнуте, почеле су и да се размножавају.
„Наша студија је најбољи доказ до сада да вишећелијске животиње многу да преживе на десетине хиљада година у криптобиози, стању у ком је метаболизам готово комплетно заустављен“, каже Стас Малавин са руског Института за физичко-хемијске и биолошке проблеме у истраживању земљишта, један од коаутора ове научне студије.
Стручњаци овог Института специјализовани су за изоловање микроскопских организама из земљишта вечног снега и леда. Узорке узимају из земљишта у најудаљенијим крајевима, међу којима је и арктички круг.
Ротаторије живе углавном поред воде, где се хране алгама и планктоном и подељене су у чак 2.000 врста. Оне које су руски научници „оживели“ после 24 миленијума припадају роду адинета.
Њихова старост утврђена је методом радиоактивног угљеника. Када су одмрзнуте, почеле су да се размножавају партеногенезом, формом бесполне репродукције. Тако су научници добили и другу генерацију ротаторија, потомака оних које су биле 24.000 година у леду.
На њима су извели нови експеримент. Замрзли су их на температури од минус 15 степени на недељу дана. И тај експеримент показао је да овим животињама не смета „дубоко замрзавање“ и да су преживеле формирање кристала леда. То је показало да имају механизам којим штите ћелије и органе од екстремно ниских температура.
„То значи да вишећелијски организми могу да буду замрзнути и да се чувају на хиљаде година, а да се онда врате у живот, што је сан многих аутора фантастике“, каже Малавин.
Овај биолог додаје да тренутно то није замисливо за комплексне организме, какви су сисари.
„Али, велики корак је што смо показали да је то могуће за организме који имају централни нервни систем и систем органа за варење, чак иако су ти организми микроскопски“, наводи руски биолог, преноси агенција ДПА.
Он додаје да још није јасно шта је потребно да организам преживи у леду само пар година и да ли је преживљавање на хиљаде година сложеније него само неколико година. Зато ће научници покушати да у вечном леду нађу још неке организме који су способни за то.
Прочитајте још: