„Истрага треба да утврди и могућу улогу Русије у том инциденту. Сваки држављанин Русије, директно или посредно умешан у ту операцију, треба да потпадне под санкције из оквира глобалног режима санкција ЕУ који се односи на кршење људски права“, наводи се у нацрту.
Подсетимо, председник Русије Владимир Путин рекао је недавно на Међународном форуму у Санкт Петербургу да руске специјалне службе ни на који начин нису повезане са инцидентом принудног слетања авиона „Рајан ер“ у Минск упркос тврдњама у НАТО.
У документу се наводи и да је ЕП „дубоко забринут због повезаности Русије са режимом председника Белорусије Александра Лукашенка, укључујући и финансијску подршку и тесну сарадњу специјалних служби“.
„Европски парламент позива Савет ЕУ да што пре прошири списак правних и физичких лица која потпадају под санкције ЕУ на оне који су одговорни за принудно слетање авиона компаније ‘Рајан ер’, привођење Романа Протасевича и Софије Сапеги, подсећамо да новинару Протасевичу прети смртна казна… Позивамо Савет да моментално приступи реализацији четвртог пакета санкција према физичким и правним лицима и да почне са израдом новог“, наводи се у нацрту резолуције.
Економске санкције треба да погоде сектор производње и прераде нафте, челичане, дрвнопрерађивачки сектор.
Такође, ЕП позива компаније регистроване у ЕУ, као што је „Сименс“ да прекину сарадњу са белоруским властима.
„Предлажемо и да се размотри питање привременог искључивања Белорусије из система СВИФТ“, наводе посланици ЕП.
Посланици ће сутра гласати о нацрту резолуције. Она нема обавезујући карактер, већ представља препоруку за земље ЕУ.
Инцидент са принудним слетањем у Минск
Авион компаније „Рајан ер“, који је летео из Атине за Виљнус, принудно је слетео 23. маја на аеродром у Минску због саопштења да је подметнута бомба. На лице места су упућени деминери. Информације о минирању није потврђена, а Истражни комитет Белорусије саопштио је да је покренуо кривични поступак због лажне пријаве о минирању.
Белоруски активисти за људска права саопштили су да је оснивач канала на Телеграму „Некста“, који се у Белорусији сматра екстремистичким, Роман Протасевич, летео овим авионом и да је приведен приликом провере докумената на аеродрому у Минску. Протасевич је у овој земљи стављен на списак лица умешаних у тероризам. Против њега је покренут кривични поступак по неколико основа, укључујући и за „организовање масовних нереда“. Њему прети казна до 15 година затвора.
То је изазвало критику Запада, иако се пракса принудног слетања авиона дешавала и раније. Најзначајнији случај било је присиљавање авиона боливијског председника Ево Моралеса да слети у Беч 2013. године. Разлог за то су биле гласине да се заједно са председником у авиону налази и бивши агент ЦИА Едвард Сноуден, који је у Сједињеним Америчким Државама оптужен за одавање државних тајни.
Прочитајте још: