Самит ће почети у 13.00 часова по средњоевропском времену у вили ла Гранж.
„Ту вилу активно користе власти Женеве и федерална влада. Предивно место на обали језера, постоје добри услови за преговоре. Такође је подигнут шатор за прес-конференцију нашег председника“, рекао је помоћник руског председника Јуриј Ушаков уочи самита.
Како је објаснио, Путина у вили Ла Гранж дочекује председник Швајцарске, затим долази Бајден, потом следи традиционално заједничко фотографисање, затим ће се обратити председник Швајцарске који ће поздравити учеснике самита, након чега ће председници Русије и САД прећи у библиотеку у приземљу и почеће самит.
Како ће изгледати састанак
Према речима Ушакова, преговори ће се састојати из три дела.
„Прво ће се одржати разговор у уском формату, затим преговори у проширеном саставу који ће имати наставак: уски формати, проширени састав, затим кратка пауза након чега ће се преговори наставити. Након тога стране ће организовати прес-конференцију, свака за свог председника, и на том ће се самит завршити“, рекао је Ушаков.
Током разговора у уском формату, председника Русије ће пратити министар Лавров, а Бајдена – амерички државни секретар Ентони Блинкен.
„Састанак у уском формату започињу у присуству Лаврова и преводилаца. У проширеном саставу ће бити одржани уз синхронизовани превод. Осим чланова делегације присуствоваће и записничари. А што се тиче тога да ли ће председници хтети да се повуку у страну и разговарају један на један – не знам, то зависи од њих“, рекао је помоћник руског председника.
Осим помоћника руског председника Јурија Ушакова и министра спољних послова Русије Сергеја Лавровова, руска делегација ће укључивати и портпарола Кремља Дмитрија Пескова, амбасадора Русије у САД Анатолија Антонова, начелника генералштаба Оружаних снага Русије Валерија Герасимова и заменика министра спољних послова Русије Сергеја Рјабкова, а такође су позвани заменик шефа администрације председника Дмитриј Козак и специјални представник председника за Сирију Александар Лаврентјев.
„Дакле, може се закључити да ће Украјина и Сирија бити међу питањима којих ће се председници дотаћи“, прецизирао је Ушаков, истичући да ће америчка страна вероватно покренути тему Алексеја Наваљног, а можда и Белорусије. Он је додао да ће лидери разговарати о нерешеним питањима руско-америчких односа, укључујући праксу хапшења Руса у трећим земљама и погоршање услова за рад руских дипломатских представништава.
Након тога ће се Путин састати са швајцарским колегом, након чега се враћа у Русију.
Говорећи о заједничкој прес-конференцији, Ушаков је истакао да ће се тај састанак разликовати од других управо по томе што је неће бити.
„Раније се америчка страна активније од нас, још од совјетског времена, залагала за одржавање заједничких прес-конференција. Како смо разумели, свака страна ће организовати засебно обраћање медијима“, прецизирао је Ушаков.
Кремљ: на самит гледамо с практичним оптимизмом
Ушаков је рекао и да је разговарао с помоћником америчког председника за националну безбедност Џејком Саливаном.
„Разговарао сам са Саливаном, помоћником за националну безбедност. Сви договори који су постигнути о формату и агенди сусрета остају на снази, ништа се не мења. И, у среду, као што је и било планирано, у 13 сати почиње први сусрет Путина и Бајдена“, рекао је Ушаков новинарима.
Помоћник руског председника рекао је и да на самит Бајдена и Путина гледа с практичним оптимизмом и да се продор се не очекује.
„Нисам уверен да ће бити постигнут неки споразум. Не знам. Гледам на тај сусрет с практичним оптимизмом, али не великим. Видећемо. Али, за Американце је карактеристично да не испуњава договоре које је постигла ранија администрација, посебно ако та администрација има други партијски тон“, рекао је он.
Ово је њихов први сусрет, у веома тешким условима који постоје у билатералним односима, истиче Путинов помоћник.
„Верујем да обе стране схватају да је потребно уклањати препреке које постоје“, рекао је он и додао да сусрет свакако треба да буде користан и да се одрази на даљи развој односа који су тренутно у ћорсокаку.
Упитан шта би сматрао позитивним исходом самита, а шта не, Ушаков каже:
„Било какав договор међу председницима, ако буде постигнут, имаће компромисни карактер, и то ће, мислим, бити од користи“, рекао је Ушаков.
Истовремено, у Кремљу нису могли недвосмислено да оцене да ли се може говорити о ублажавању реторике Вашингтона уочи самита.
Истовремено, у Кремљу нису могли недвосмислено да оцене да ли се може говорити о ублажавању реторике Вашингтона уочи самита.
„Један аспект у сфери стратешке стабилности – одлука да се продужи најважнији споразум, то, свакако представља плус. Ту су и минуси у тој истој стратешкој сфери који су свима добро познати“, додао је он.
Ушаков није желео да прогнозира да ли ће се председници договорити о наредном сусрету.
Подсетио је да је Путин два пута разговарао телефоном с Бајденом – 26. јануара и 13. априла, а да су се претходно састали 2011. године када је Бајден био потпредседник Америке.
То је, како је рекао, био њихов једини сусрет, осим тога контакта је било и на видео самиту о клими 21. априла који су иницирали Американци.
Подсетио је и да је иницијатива за самит у Женеви стигла са америчке стране током телефонског разговора двојице лидера 13. априла.
Подсетио је и да је иницијатива за самит у Женеви стигла са америчке стране током телефонског разговора двојице лидера 13. априла.
„Од самог почетка Американци су предлагали Европу (за место сусрета). Узели смо у обзир то што Бајден долази у Британију, а затим и у Брисел, на састанке са НАТО и ЕУ. Они су, природно, желели да искористе тај долазак Бајдена за самит и са нама. Подржали смо то“, навео је Ушаков и додао је, поред Женеве, за место одржавања самита разматрано неколико престоница.
„Предложили смо неколико престоница, а Американци су се сложили са једном од предложених варијанти“, додао је он.
Он је још рекао да ће током самита бити поштоване све епидемиолошке мере.
Прочитајте још: