Спољнообавештајна служба СССР је у лето 1932. године добила прве податке о знацима војне опасности од стране Немачке, девет месеци пре доласка Хитлера на власт. Страно одељење Уједињене државне политичке управе (ОГПУ) саопштило је да је немачка влада Франца фон Папена иницирала почетак тајних преговора са Француском и Пољском о формирању офанзивног савеза против СССР, истиче Наришкин. Тада је шеф страног одељења ОГПУ Артур Артузов послао тајним представништвима обавештајне службе у иностранству обавештење са предлогом да се започне припрема за рад у условима рата Немачке против СССР, истакао је Наришкин.
„За нашу обавештајну службу, која је у то време имала у Немачкој јаке оперативне положаје, није била тајна да је неизбежан долазак Хитлера на власт, као и то какву ће политику водити“, истиче директор СВР.
Како додаје, значајан је извештај о Хитлеровом разговору са швајцарским бизнисменом Буркантом 11. августа 1939. године, који је добила совјетска спољнообавештајна служба.
Према речима Наришкина, знајући недвосмислено коме ће пренети његове речи, фирер се бави уценом.
„Ако је Запад толико глуп и толико слеп да нападне Немачку, онда ћу бити приморан да се ујединим са Русијом како би згромио Запад... Затим ћу, након што још више повећам своју моћ након победе на Западу, ја напасти Русију. Сви моји планови и замисли су у принципу усмерени против Русије“, цитира Наришкин извештај.
У лето 1940. године Хитлер је издао наредбу Генералштабу Вермахта да се припреми за рат са СССР одмах након што се повуку англо-француске снаге из Денкерка.
„Може се сматрати да су прве информације о томе саопштење наше стране институције органа спољне обавештајне службе у Француској од 4. августа 1940. године о почетку пребацивања слободних Хитлерових снага са западног фронта према совјетским границама“, пише директор СВР.
Директива главне команде Вермахта №21 коју је Хитлер потписао 18. децембра 1940. године, изложила је стратешки план „Барбароса“. Вермахт, Министарство пропаганде, МИП, обавештајне и контраобавештајне службе Немачке у сарадњи су до последњег дана уочи напада на СССР радиле на дезинформисању, стратешкој и оперативној камуфлажи.
Према његовим речима, од јула 1940. до јуна 1941. године само је Спољна обавештајна служба послала совјетском руководству више од 120 информативних порука.
„У хитном извештају тајног представника обавештајне службе Народног комесаријата државне безбедности (НКГБ) СССР у Финској Елисеја Тихоновича Синицина 11. јуна 1941. године наведен је тачан датум почетка агресије. Страно представништво обавештајне службе добило је информације о томе да је 11. јуна у Хелсинкију потписан тајни споразум између Немачке и Финске о учешћу финских оружаних снага у предстојећем рату, и директно је наведен датум офанзиве“, наводи Наришкин.
Осим тачног датума агресије Немачке против СССР-а изузетно је била важна и информација како ће се у сукобу понашати САД и Велика Британија, додаје директор СВР.
Совјетски обавештајци су успели да добију информације о томе да Јапан не намерава да одмах за Немачком нападне СССР и да ће бити на опрезу.
„Свим тим, некада тајним информацијама, сада је место у уџбеницима историје, како би младе генерације не само знале и поносиле се победама наше војске на Источном фронту, него и памтиле имена хероја-обавештајаца који су испунили своје дужности“, истиче Наришкин.
Прочитајте још: