„Напад Хитлерове Немачке на Совјетски Савез један је од највећих злочина у историји. Рушилачки рат је поништио сва ранија правила по којима је функционисала цивилизација. То је народ Совјетског Савеза коштало 27 милиона жртава. Сећање на жртве би требало да се подразумева. Пораз који је доживела нацистичка диктатура од Црвене армије и осталих савезника био је непроцењиви допринос за спас цивилизације. Немачки народ је такође био ослобођен, али већини је било потребно много времена да то схвате. Неки и до данас одбијају да то признају“, рекао је Барч.
Он је навео да је неколико година живео у Москви док је био на докторским студијама, када се и упознао „са Русима, Украјинцима, Кавказцима, као и људима из балтичких држава“, када је више пута писуствовао прослави Дана победе. Као председник партије „Левице“ у Бундестагу, Барч је посетио Санкт Петербург и Волгоград.
„Сусретао сам се са ветеранима Великог отаџбинског рата. Све то је формирало моје поглед на Русију, бивше совјетске републике и Совјетски Савез. Утицали су и филмови које сам гледао у младости, као што су ‘Лете ждралови’, грузинског редитеља Михаила Калатозова или филм ‘Имао сам деветнаест година’, немачког редитеља и војника Црвене армије Конрада Вољфа. За мене је неопростиво, да ни Бундестаг, ни савезна влада Немачке нису могле да донесу одлуку о званичној прослави 80. годишњице напада Немачке. Захтеви моје фракције су били одбијени неуверљивим аргументима. Сматрам да је то охоло и да се на овај начин заборавља историја“, рекао је он.
Раније је објављено да ни Бундестаг ни влада Немачке не планирају званичну прославу посвећену 80. годишњици почетка Великог отаџбинског рата против нацистичке Немачке и њених савезника. Само је „Левица“ у Бундестагу потврдила да ће организовати вече посвећено сећању на тај догађај у комплексу берлинске скупштине на коме ће учествовати посланици Државне думе.
Прочитајте још: