Научница Џејми Фостер која је докторирала на Универзитету на Хавајима, проучава како свемирски лет утиче на лигње у нади да ће помоћи да ојача здравље људи током дугих свемирских мисија, известио је локални лист “Хонолулу Стар-адвертајзер”.
Лигње имају симбиотски однос с бактеријама које помажу регулацију њихове биолуминисценције – светлости коју емитују у тмини океана.
“Када су астронаути изложени малој гравитацији, однос њиховог тела с микробима се мења”, рекла је професорка Универзитета на Хавајима Маргарет Мекфол-Нгаи, код које је Фостер студирала.
“Открили смо да је симбиоза организма људи с њиховим микробима поремећена у микрогравитацији, а Џејми је на лигњама показала да је то тачно”, рекла је професорка, и како је додала “пошто је организам лигње једноставан, може да се схвати шта се с дешава”.
Фостер је сада професорка на Флориди и главна истраживачица програма НАСА-е који истражује како микрогравитација утиче на интеракције животиња и микроба.
“Што више времена астронаути проводе у свемиру, њихов имуни систем постаје све мање регулисан и више не препознаје бактерије, зато се понекад астронаути разболе”, објаснила је она.
Фостер је рекла да разумевање шта се са лигњама догађа у свемиру, може да помогне у решавању здравствених проблема астронаута.
“Постоје аспекти имуног система који једноставно не раде исправно током дуготрајних свемирских летова”, рекла је она.
“Ако људи желе да бораве на Месецу или Марсу, морамо да решимо здравствене проблеме да бисмо их тамо безбедно одвели”, додала је.
Морска лабораторија Кевало узгаја лигње за истраживачке пројекте широм света. Тих сићушних животиња има много у хавајским водама и дугачке су око 7,6 сантиметара, пренео је "Недељник".