Обележавање у Србији: „За три месеца рата у Југославији одложен напад нациста на СССР“ /фото/

Србију и Русију спаја заједничка историја. СССР и Југославија борили су се раме уз раме у Другом светском рату против истог непријатеља, поручено је данас у Нишу, са обележавања 80 година од почетка Великог отаџбинског рата у Совјетском Савезу.
Sputnik
На данашњи дан, 22. јуна 1941. фашистичка Немачка је напала СССР, чиме је почео Велики Отаџбински рат у Совјетском Савезу. Дана 6. априла 1941. рат је почео у Југославији.
Како је речено на скупу поводом обележавања, за три месеца рата у Југославији одложен је напад фашистичке Немачке на СССР, с обзиром на то да нису могли све снаге да преусмере на Исток.
„Ко зна како би се завршио рат када би фашисти напали СССР раније“, поручено је са скупа.
Министар за иновације и технолошки развој Ненад Поповић рекао је да су Србија и Русија победници у Другом светском рату.
„Поразили су нацистичкиу немачку, усташку хрватску… а сви ти џелати су чинили геноцид према руском, српском и јеврејском народу“, рекао је Поповић у обраћању у Нишу.
Он је навео да не смемо да дозволимо ревизију историје.
Ненад Поповић
„Они који су нас нападали - нацисти који су били џелати, желе нас да покажу џелатима, а Србе да покажу жртвама, али историја је само једна“, додао је он.
Поповић је истако да као некад, Русија и Србија ће и у будућности бити раме уз раме.
Руски амбасадор Александар Боцан-Харченко рекао је да постоје они који желе ревизију историје.
Окупљени у Нишу на облећавању 80 година од почетка Великог отаџбинског рата
„Са Србијом смо били заједно током Другог светског рата и то је наше велико достигнуће“, рекао је амбасадор.
„У сваком кораку смо заједно, било да је у питању војно-техничка сарадња, привредна или економска сарадња. И ми смо спремни да пружимо помоћ и подржимо једни друге“, рекао је Боцан-Харченко.
Евгеније Примаков
Поред руског амбасадора и српског министра, обележавању су присуствовали и руководилац федералне агенције Руссотрудничество Евгеније Примаков, представници Војске Србије и Руско-српског хуманитарног центра као и представници градске управе.
Током церемоније обележавања делегације су положиле венце на Споменик палим совјетским војницима и симболично је засађено дрвеће. 
Отворена је и изложба „Непријатеља ћемо поразити. Победа ће бити наша“ са архивским фотографијама и материјалима који сведоче о почетку Великог Отаџбинског рата, а које је обезбедио Музеј Победе у Москви.“
Алексадар Боцан Харченко
Коментар