„Премијерка Брнабић очигледно није упозната са Споразумом о добросуседству, пријатељству и сарадњи између Бугарске и Северне Македоније, јер би он, као и Преспански споразум, могао постати добар пример за Србију у њеном спору са Косовом. Или можда није, јер га је током протеклих година, после његовог потписивања, Скопље неколико пута кршило“, написала је ауторка материјала.
Притом, српска политичарка је вероватно у току са историјом своје земље и стратегијом, према којој је Србија после распада Османске империје требало да постане одлучујући фактор за остале јужнословенске и балканске народе. Вероватно је чула и о томе да је српска буржоазија после заузимања Вардарске Македоније прогласила земље „Јужном Србијом“. У 20. веку се испоставило да је македонизам у ствари антибугарска концепција захваљујући српској и руској дипломатији, написала је Георгијева.
Ауторка је обратила пажњу на изјаву премијерке Брнабић да спор између Софије и Скопља нема никакве везе са европском интеграцијом балканске земље и тренутна ситуација не одговара концепту европских вредности.
„Помало је чудно када о томе говори управо премијерка Србије, узимајући у обзир то што њена земља, као и Северна Македонија, има озбиљне проблеме са европским системом вредности. Довољно је само споменути судбину Бугара у западним крајевима, у којима Србија никада није прекидала политику ликвидације Бугара и пустошење рејона. Или тврдње о присуству српске мањине у Бугарској. Нису заборављени ни њихови покушаји мешања у унутрашње послове Црне Горе, Босне и Херцеговине и Северне Македоније“, наводи се у материјалу.
Раније је српска премијерка, не помињући директно Бугарску и Северну Македонију, критиковала позицију Софије. Према речима Брнабићеве, неке земље Европске уније стварају зависан положај за државе које претендују на чланство у ЕУ користећи измишљене проблеме у билатералним односима. Раније је она навела као добар пример решење спорних питања и закључивање Преспанског споразума између Грчке и Македоније и навела да се тако може решити проблем са Приштином.
Подсетимо, Бугарска је већ неколико пута одбила да подржи почетак преговора о придруживању Северне Македоније Европској унији. Из Софије је саопштено да Скопље не реализује билатерални споразум из 2017. године и да саботира састанке заједничке историјске комисије која ради на решавању несугласица по питању заједничке историје две земље. Такође, Бугарска захтева од Северне Македоније да престане са говором мржње против Бугара и да не промовише идеју постојања македонске мањине у Бугарској.
Прочитајте још: