Према подацима листа, шеф британске дипломатије Доминик Раб раније је изразио забринутост у вези са плановима министра одбране Бена Воласа да пошаље разарач том рутом.
„Одлука је саопштена Даунинг стриту како би премијер направио коначан избор. Инструкције су дате разарачу типа 45 у понедељак“, пише лист.
Како наводи „Телеграф“, дискусије у влади су показале да су пре мисије „откривени ризици“.
Лондон тестирао Москву?
Истовремено, публициста Марк Епископос пише за часопис „Нешенал интерест“ да је упадом разарача у руске воде Црног мора Лондон вероватно желео да процени одлучност Москве да одбрани присаједињење Крима Русији.
Он је скренуо пажњу на то да на чињеницу да су британски аналитичари били изненађени жестином руске реакције на тај инцидент.
„Реакција Кремља даје недвосмислен одговор, а то је да Москва неће толерисати никакве изазове тренутном статусу Крима, било да су војни или дипломатски“, рекао је Епископос.
Аутор чланка је изнео претпоставку да би оштра реакција Русије на оно што се догодило могао да буде покушај успостављања чврстих граница или спречавања растуће војне сарадње између Украјине и НАТО-а, посебно активности украјинске војске и Северноатлантске алијансе у близини руских поморских граница.
С тим у вези, Епископос је додао да се акције Москве подударају са ставом који је изнео председник Владимир Путин у чланку за немачки лист „Цајт“. У њему је шеф Русије назвао НАТО „реликтом Хладног рата“ који је „поткопао“ европску безбедност.
Црноморска флота Русије заједно са Пограничном службом ФСБ у среду је испалила три хица упозорења како би спречила британски разарач да наруши руску државну границу. Према наводима Министарства одбране Русије, британски разарач је претходно добио упозорење да ће бити употребљено наоружање уколико повреди границе Руске Федерације, међутим, војни брод на то упозорење није реаговао.
Прочитајте још: