АТП је, на челу са председником Андреом Гауденцијем, у октобру прошле године најавио документ на 92 стране који би требало да одреди наредне три деценије светског тениса, што је наишло на реакцију, најпре Новака Ђоковића.
„Наш план нема везе са појављивањем организације ПТПА“, навео је Гауденци.
Прва фаза плана, на чију проблематичност је указао Васек Поспишил, тенисер и Ђоковићев први сарадник, указује на то да ће сва права на медијске садржаје, односно преносе тениских мечева, припасти новом телу под окриљем АТП, Иновације у тениским подацима.
Ипак, фокус целе приче и ангажовања ПТПА је идејао о томе да „закуца“ термине одржавања турнира из Мастерс серије за наредних 30 година.
Проблем у свему је чињеница да АТП не дозвољава да се током одржавања Мастерс турнира заказују друга такмичења у оквиру АТП тура, односно такмичарске сезоне, што оставља велики број тенисера готово без посла.
На Мастерс турнирима дозвољено је учешће 64 најбоље рангираних тенисера, што остатак, више од 2.000, оставља без могућности избора – дозвољени су наступи само на челенџерима који готово да не доносе профит, већ чак изискују веће трошкове за играче.
Гласање за план АТП је заказано за наредну недељу, а ПТПА, уз подршку великог броја тенисера, захтева да се оно одложи и да буде организована јавна расправа у вези са деловима плана, нарочито оним који одређује приоритет Мастерс турнира.