Како се наводи у саопштењу Фонда, прва серија препарата биће послата Научно-истраживачком центру за епидемиологију и микробиологију „Гамалеја“ на контролу квалитета. Напомиње се да су Руски фонд и „Морепен лабораториз“ потписали споразум о сарадњи у јуну ове године и тренутно спроводе процес технолошког трансфера.
„Пандемија вируса корона се наставља, појављују се нови, опаснији сојеви у различитим регионима света, те стога Руски фонд за директне инвестиције повећава производне капацитете за производњу ‘Спутњика Ве’ у Индији, једног од кључних чворишта. Споразум са ‘Морепен Лабораториз’ повећаће производњу вакцине и учинити је приступачнијом“, прокоментарисао је директор фонда Кирил Дмитријев.
„Спутњик Ве“ је одобрен у Индији 12. априла 2021. године у оквиру убрзане процедуре регистрације. Партнерства са индијским произвођачима омогућиће да се годишње произведе више од 850 милиона доза вакцине „Спутњик Ве“ у Индији.
Вакцина „Спутњик Ве“ регистрована је у 67 земаља са укупном популацијом од преко 3,5 милијарди људи. Подаци регулатора из низа земаља, укључујући Аргентину, Србију, Бахреин, Мађарску, Мексико и друге земље, добијени током вакцинације становништва, показују да је „Спутњик Ве“ једна од најбезбеднијих и најефикаснијих вакцина против вируса корона.
Вакцина је изграђена на доказаној и добро проученој платформи хуманих аденовирусних вектора и користи два различита вектора за две дозе вакцине током вакцинације, пружајући дуготрајнији имунитет.
Прочитајте још: