До сада су научници успели да искључе неке од уобичајених узрока помора птица, као што су салмонела или хламидија. Али, узрок помора остаје непознат.
Мистериозна болест први пут је пријављена у Вирџинији, Вашингтону и Мериленду у мају, али се раширила у наредна два месеца и сада је присутна у већем делу САД.
„Нешто необично се догађа и то смо схватили још у мају. Тада су волонтери почели да доносе птице којима је бела покорица прекрила очи. Многе су биле дезорјентисане, летаргичне и нису могле да лете, што може да значи да их болест погађа неуролошки. Многе од тих птица су веома младе“, каже Челзи Џоунс из Друштва за бригу о животињама из Вирџиније, преноси „Лајвсајенс“.
Како додаје, до сада је до њих стигло 300 птица, али је број погођених далеко већи у дивљини.
Многе од тих птица послате су вирџинијском Одсеку за природне ресурсе на испитивање, а у истрагу је укључена и Геолошко-топографски институт САД.
„До сада су сви налази недоследни или неубедљиви“, каже Лиза Марфи, професор токсикологије на Ветеринарском факултету Универзитета Пенсилванија, која ради и у лабораторији укљученој у истрагу.
Геолошко-топографски институт сужава листу могућих узрочника као што су бактерије, паразити и вируси. До сада су научници тог института искључили салмонелу, која је раније изазвала помор птица на западу САД, као и хламидију, која може да се са птица пренесе и на људе. Искључени су и птичји грип, вирус западног Нила, херпес, вирус жуте грознице, вирус малих богиња, као и Њукасл вирус који код птица изазива конјуктивитис.
Како наводе из Геолошко-топографског института, нема доказа да се ова мистериозна болест преноси на људе, али упозоравају да се оболелим птицама не треба приближавати.
Прочитајте још: