Одговор ЕПС-а преносимо вам у целости:
„Све ставке на рачуну за електричну енергију, укључујући ‘трошак гарантованог снабдевача’ су у складу са Законом о енергетици и прописима Републике Србије и све ставке је одредило регулаторно тело – Агенција за енергетику Републике Србије.
Трошак гарантованог снабдевача је дефинисан у Методологији за одређивање цене електричне енергије за гарантовано снабдевање коју доноси Агенција за енергетику Републике Србије, као тарифа за тарифни елемент место испоруке.
На основу тог прописа, ставка ‘трошак гарантованог снабдевача’ са јасно исказаном ценом у динарима представља део рачуна за електричну енергију који издаје ЈП ЕПС, као снабдевач који обавља функцију гарантованог снабдевача електричном енергијом.
Трошак гарантованог снабдевача не односи се на трошак издавања и слања рачуна већ покрива део оправданих трошкова снабдевача, тачније покрива пет одсто свих оправданих трошкова гарантованог снабдевача, које одобрава Агенција за енергетику.
У складу са тим се износ који се обрачунава по овом основу и утврђује на основу пет одсто максимално одобреног прихода, обрачунатог на основу оправданих трошкова пословања снабдевача у обављању делатности снабдевања електричном енергијом. Подсећамо да је гарантовано снабдевање регулисана делатност и да послује без марже, односно без зараде.
Ако би се укинула ова тарифа не би био смањен коначни рачун за купца него би се тај трошак пребацио на неки други тарифни елемент.
Наплатом тарифе ‘трошак гарантованог снабдевача’ Електропривреда Србије не крши Закон о енергетици и подзаконске акте – Уредбу о условима испоруке и снабдевања електричном енергијом и Методологију за одређивање цене електричне енергије за гарантовано снабдевање.
Пресуда која се помиње у медијима је изузетак у судској пракси и то потврђују раније тужбе које су одбачене и последња пресуда Вишег суда у Београду којом је потврђена пресуда Првог основног суда у Београду. Образложење и Вишег и Првог основног је да исказивањем и наплатом трошка гарантованог снабдевача ЈП ЕПС не крши закон.
Указујемо да сличне ставке постоје у рачунима за електричну енергију електропривреда у региону, у Хрватској, као и Босни и Херцеговини“.
Прочитајте још: