Према речима председник Државне Думе Русије Вјачеслава Володина, избори морају проћи отворено и без мешања споља, грађани ће сами направити избор „слободно и без притисака споља“.
Парламентарац је истакао да заинтересоване стране настављају да се мешају у изборни процес у Русији, али су ипак бесмислени разговори о непризнавању избора неколико месеци пре њиховог одржавања, што је Володин окарактерисао као „хистерију и двоструке стандарде“.
„Ми разумемо и више пута смо говорили да ће бити мешања у предстојеће изборе за Думу. Али да овако, неколико месеци пре говоре о њиховом непризнавању уколико не буду могли да прогурају на власт оне који њима одговарају, оне који ће служити њиховим интересима – то је нешто ново“, написао је Володин на Телеграму.
Како је додао, под тезом из извештаја ЕП о томе да је неопходно интензивирати рад са партнерима на јачању „демократских импулса у Русији“, подразумева се подршка лојалних политичара и спонзорисање страних агената. Према речима Володина, документ није ништа друго до „нови план да се заустави развој Русије“.
„Из тога се може извући закључак: што смо успешнији то је већи притисак. Снажна и самостална Русија није привлачна и није потребна. А нама је неопходна“, поручио је политичар.
Према мишљењу шефа Међународног комитета Думе Леонида Слуцког, спремност комитета ЕП да не призна изборе за Државну думу Русије је отворено мешање у изборне процесе у Русији.
„Русија ће обавезно позвати независне стране посматраче. Веома се надамо објективним и непристрасним проценама. Тада Европски парламент једноставно неће имати шта да каже“, закључио је политичар.
Огласио се и први заменик комитета Думе за међународне послове Дмитриј Новиков који је рекао да Европски парламент овим тврдњама у пракси примењује политику двоструких стандарда.
„Проблем је у томе што је Запад, а посебно Сједињене Америчке Државе, како су показали последњи председнички избори, и сам далеко од идеалног када је реч о поштовању људских права, укључујући и бирачко право. Видимо како ЕУ подржава потпуно антидемократске догађаје у бројним држава – то су прогони неистомишљеника у балтичким државама са забраном комунистичке симболике, прогон других левичарских странака, а исто се догађа и у Украјини“, рекао је он за „Известија“.
Како је додао Новиков, уколико се Запад уистину залаже за поштовање демократских стандарда, онда мора почети од земаља на које има утицај, на пример, од Украјине. Притом, уколико у ЕУ кажу да ће се „пажљиво удубити“ у то како теку избори у Русији, унапред прејудицирајући да ће бити недемократски, онда се у том случају крши претпоставка невиности и „примењује се политика двоструких стандарда“.
„Дакле, у Русији би требало да се поштују правила и људска права, а европске земље су нешто друго са својим правилима која за свакога делују другачије. То је потпуно погрешна пракса и ми се не можемо сложити са таквим приступом“, закључио је Новиков.
Раније је одбор Европског парламента (ЕП) за спољне послове одобрио извештај о будућности политичких односа ЕУ и Русије. Европосланици су позвали ЕУ да не призна руски парламент уколико се избори ове године „одрже уз кршење демократских принципа и међународног права“.
Избори за Државну думу одржаће се 19. септембра. Истовремено ће се одржати регионални и општински избори.
Прочитајте још: