„Сајам књига половином септембра био би сајам без довољно публике, без довољно нових наслова, без економског оправдања за издаваче и без довољно издавача да би био репрезентативан културни догађај“, навели су издавачи у саопштењу објављеном након састанка с представницима Секретаријата за културу града Београда и руководством предузећа Београдски сајам.
Они су, такође, оценили да нема никаквих гаранција да сајам може бити организован у предвиђеном термину, јер постоје наговештаји да се поново интезивира присуство вируса корона.
„Издавачи нису у могућности да преузимају на себе непотребне и неоправдане здравствене, организационе и финансијске ризике“, наведено је у саопштењу које су потписали представници Удружења издавача и књижара Србије (УИКС), Удружења професионалних издавача Србије (УПИС) и групације самосталних издавача (које репрезентују Чигоја штампа и Вулкан).
Они су истакли да је Београдски сајам књига веома важна манифестација и да се традиција мора поштовати, али да су свесни чињенице да ће овако организована сајамска манифестација произвести много проблема и извесно неће бити од очекиване користи ни организатору, ни учесницима, нити посетиоцима.
„Представници све три групације су сагласни да учешће на овогодишњем Сајму књига није прихватљиво и позивају Одбор Београдског сајма књига да, уз подршку Градске управе и Министарства културе, одложи Сајам књига до стандардног октобарског термина следеће године“, навели су издавачи у саопштењу.
Они су, такође, нагласили да остају при ставу да у Одбору Сајма књига треба да буду заступљени и представници издавача, како би се благовремено усаглашавале и спроводиле све одлуке битне за одржавање Сајма књига.
Топло време, почетак школске године, испитни рокови
Међу аргументима за одустајање од септембарског термина за одржавање Сајма књига које су и временске прилике током септембра, односно топло време које одбија посетиоце да уђу у затворени простор.
„У том периоду су и даље у току годишњи одмори и велики број људи је и даље ван Београда и земље, а међу њима је и велики број запослених у самим издавачким кућама, као и дистрибутери, штампари, курирске службе и други“, навели су издавачи.
Они су, такође, подсетили да би се септембарски Сајам књига поклопио с почетком школске године и куповином уџбеника и школског прибора која додатно оптерећује кућни буџет, а истовремено многим издавачима намеће повећан обим посла.
„Под знаком је питања и организована посета ђака који чине значајан и пожељан број посетилаца, као и посета студената који у том периоду имају испитни рок, а део њих је и даље изван Београда“, навели су издавачи.
Они су, такође, указали на то да би се одржавање Сајма књига преклопило с одржавањем БИТЕФ-а, који је најављен за термин од 13. до 25. септембра.
Због прекратког рока за организовање манифестације, издавачи нису у могућности да доведу стране ауторе, делегације и госте, као ни да припреме и одштампају своја најзахтевнија и најсложенија издања и да организују промотивне активности за нове наслове.
„Цена закупа штандова и пратеће опреме је остала иста као и претходних година, што је несолидарно наметнуто финансијско оптерећење којем су изложени искључиво издавачи, без уважавања пандемијских околности. Цена улазница, као и паркинга, и даље представљају додатни трошак који многе посетиоце одбија од доласка на Сајам, посебно у овогодишњој ситуацији“, истакли су издавачи у саопштењу.