Примирје ће ступити на снагу, ако буде ослобођено 7.000 затвореника и покрет „Талибан“ буде искључен са црног списка Уједињених нација.
Раније је специјални саветник председника Русије за Авганистан Замир Кабулов изјавио да поступак за искључивање талибана из санкција Савета безбедности УН може бити покренут након почетка међуавганистанског дијалога.
Он је подсетио да су Уједињене нације усвојиле резолуцију 2001. године у којој је покрет проглашен терористичком организацијом, а више од 110 људи санкционисано.
У Авганистану су у току борбе владиних снага са терористима покрета „Талибан" који контролишу значајна рурална подручја. Нестабилност је ескалирала након саопштења америчке администрације да ће до 11. септембра напустити ову централноазијску земљу.
Вашингтон и представници покрета „Талибан" су 2020. године у Дохи потписали први мировни споразум после више од 18 година рата. Он предвиђа повлачење страног контигента војске и почетак међуавганистанског дијалога после размене затвореника.