Политике ту има од одређивања домаћинства, преко церемоније отварања игара, ношења олимпијске бакље, до места на табели освајача медаља. Олимпијске игре јесу и политика.
Какав је јапански одговор Кини
Јапанци су много учинили, водили дугу кампању како би Токио по други пут постао град домаћин, али им је подршка дошла са разних страна и због још једне ствари: неопходно је одговорити Кини на до данас непревазиђени спектакл организован у Пекингу 2008. године.
Запад зазире од раста самопоуздања Кинеза, ово је требало да представља покушај подсећања како им комшије могу парирати. Токио је победио, у другом кругу гласања, испред Истанбула и Мадрида.
Прва летња Олимпијада у Токију одиграла се 1964. године. Тада је победа извојевана већ у првом кругу гласања, испред Детроита, Беча и Брисела.
Непуне две деценије након Другог светског рата, Јапан се свету приказао у новом светлу, као технолошки напредна земља, посвећена развоју, амбициозна и фокусирана на економски раст, али без било каквих политичких претензија.
Овога пута, планирана порука економског џина, чланице Г7 са незанемарљивим политичким утицајем требала је да се тиче подсећања на глобалне проблеме са којима се суочава човечанство.
Самим тим и укаже на стремљења ове земље и сагледавање њеног положаја у међународним односима. Међутим, пандемија је све то променила.
Први пут одложене Игре
Први пут у историји Игре су одложене. До сада су два пута отказиване, 1940. и четири године касније, због познатих разлога, али никада на овакан начин одлагане.
Куриозитет представља и чињеница да је Токио повезан и са 1940. годином.
Наиме, након гласања Међународни олимпијски комитет доделио је домаћинство за ту летњу Олимпијаду главном граду Јапана. Али, после избијања Другог јапанско – кинеског рата одлука је преиначена и за домаћина проглашен фински Хелсинки.
Главни град Јапана тако је повезан и са првим отказивањем и са првим одлагањем Игара.
Париз као нова шанса
Тако се дошло до ситуације у којој је уместо да Олимпијске игре послуже за слање порука о глобалним проблемима и начелима за њихово решавање, глобани хаос узрокован последицама пандемије оптеретио ову манифестацију до те мере, да је неизвесно у каквој атмосфери ће се све организовати.
Извесно је да спектакл из Пекинга остаје непревазиђен.
Ако желе да надмаше Кинезе, западни центри одлучивања мораће то да покушају у Паризу 2024. или Лос Анђелесу 2028. године.