„Не дамо реке. Не дамо живот. Хоћемо здравље, а не рудник литијума…“ неке су од порука са протеста у Лозници. Део мештана Горњег Јадра, подручја на којем ће се потенцијални рудник налазити, још једном су рекли „не“ његовој изградњи.
„Мештани губе све у долини Јадра, губе пољопривредно најплодније земљиште које ја мислим у овој години нема ни Мачва, ни Семберија, ни Војводина, какве су код нас оранице и усеви“, каже Александар Карајичић, из Горњих Недељица.
Иако су на протесту поред мештана учествовале и невладине организације и политичке партије, скупови су били одвојени, јер грађани Лознице и Горњег Јадра не желе да се њихов проблем политизује.
„Поред политичких странака, пријавили смо и ми као грађанске организације да пружимо шансу грађанима да се придруже нама пошто је евидентан тренд да народ више не верује било којој политичкој партији“, наводи Мирослав Мијатовић из Удружења грађана Пакт.
„Ми смо данас овде да изразимо протест против усвајања просторног плана града Лознице у коме се први пут званично појављује рудник у пројекту. Ми смо против тога зато што је Биолошки факултет рекао да је то опасан пројекат“, каже Небојша Зеленовић из грађанске платформе Акција.
Надлежни у граду кажу да је разлог за протест неоснован зато што се просторни план града Лознице не бави рудником, јер је он тема документа који је усвојила Влада Републике Србије.
„Рудник јадарита уопште није тема просторног плана града Лознице, просторни план града Лознице се бави другим питањима која су од изузетног значаја за привреду и грађане града Лознице", објашњава Владимир Радојчић, начелник градске управе у Лозници.
И док део јавности протестује, а из државног врха најављују референдум, компанија „Рио Тинто“ донела је инвестициону одлуку да за пројекат „Јадар“ издвоји 2,4 милијарде долара, преноси РТС.
У компанији „Рио Тинто“ кажу да иако су определили средства за експлоатацију литијума, до изградње рудника неће доћи све док им држава не изда све неопходне дозволе и овлашћења, и док не буде готова израда Студије о процени утицаја на животну средину