Нова казна проистекла је из „Амазонове“ зараде у другом кварталу, која је укључивала подношење поднеска америчкој Комисији за хартије од вредности (СЕЦ) у којем је детаљно наведена казна од 746 милиона евра од Луксембуршке националне комисије за заштиту података (ЦНПД).
ЦНПД је „Амазонов“ примарни регулатор приватности у Европској унији пошто компанија има седиште у Луксембургу.
Казна, која је изречена 16. јула и представља око 4,2 одсто нето прихода компаније за 2020. годину, еквивалентна је износу од око 887 милиона долара и представља највећу казну икада изречену према законима ЕУ о заштити података. Највећа казна до сада износила је 57 милиона долара и изречена је 2019. против популарног претраживача „Гугл“.
У обавештењу датом СЕЦ–у наводи се да је „Амазон“ својом рекламном праксом прекршио Општу уредбу ЕУ о заштити података. У поднеску су укључене и примедбе које указују на то да је ЦНПД доставио технолошком гиганту списак пословних пракси које је компанија морала да исправи како би наставила са поштовањем уредбе.
Иако „Амазон“ није понудио никакве детаље о специфичностима захтева, у поднеску је подвукао да су оптужбе неосноване и да ће бити уложена жалба.
У изјави за „Верџ“, представник „Амазона“ прокоментарисао је да је казна „потпуно несразмерна“ и да се „одлука која се односи на то како клијентима приказујемо релевантно оглашавање ослања на субјективна и непроверена тумачења европског закона о приватности“.
Најновији удар европских регулатора против „Амазона“ уследио је неколико месеци након што је компанија за интернет трговину оптужена да је намерно злоупотребила податке прикупљене од независних продаваца како би се такмичила са мањим добављачима у Француској и Немачкој.
„Амазон“ се такође суочава са надзором америчких законодаваца који покушавају да промене пословну праксу технолошког гиганта кроз низ опсежних реформи у области антимонополских закона. Амерички председник Џо Бајден више пута је сигнализирао да његова администрација у потпуности намерава да сузбије технолошку индустрију у оквиру већих напора да се спрече монополи и промовише већа конкуренција.