Кинеске пећине крију тајну короне? Швајцарски стручњак за детаљну истрагу

Могуће је да вирус САРС-КоВ-2 постоји у свету од 2013. године, изјавио је у интервјуу за Спутњик шеф службе за превенцију и контролу заразних болести Универзитетске болнице у Женеви, швајцарски проналазач формуле за дезинфекцију руку Дидије Пите.
Sputnik
„Остаје нејасно да је 2013. године у Кини, око 1.100 километара од Вухана, у пећинама које су истраживали спелеолози, пронађен вирус који је био врло сличан, око 96 одсто, ковиду 19 и он је могао да зарази људе који су радили у тој пећини. И остаје нејасно да је овај вирус можда открила једна од лабораторија у Вухану. Тамо постоји неколико лабораторија које раде са вирусима корона. Људи који раде у тим лабораторијама објавили су дисертације. Али ове дисертације су нестале. Осим тога, када радите на новом вирусу, он је замрзнут. Али показало се да лабораторија није пронашла овај примерак. И то је помало забрињавајуће“, рекао је он.
Научник истиче да то не значи да је САРС-КоВ-2 створен у лабораторији, „али говори о томе да се од нас можда крило да је већ 2013. године, пре осам година, откривен вирус веома сличан ковиду 19“.
СЗО: Животиња од које је потекла корона још није откривена, имамо четири хипотезе
„А да би вирус постао пандемија, потребно је да неко време циркулише у природи. Дакле, можда је овај вирус са нама много дуже него што можемо да замислимо“, констатовао је он.
Експерт сматра да су постојали и други директни показатељи за то.
„Тако су у јесен 2019. године у области Вухана одржане војне олимпијске игре. И један број тимова разболео се од симптома сличних грипу. Било је и спортиста који због тога нису могли да учествују на играма, што је необично за војне спортисте. Значи, вирус је већ постојао и постоје докази да је овај вирус био и у Европи, чак и пре него што је објављено“, објаснио је он.
Ловци на вирусе зашли у кинеске пећине
Пите је нагласио да ова ситуација заслужује детаљну истрагу. Не само да би се боље разумело колико је времена потребно да се вирус развије до размера пандемије, већ и „како би се следећи пут боље реаговало у смислу спречавања сличних ситуација“.
Светска здравствена организација објавила је 11. марта епидемију новог вируса корона, ковид 19, за пандемију. Према последњим подацима, у свету је до данас заражено више од 198,5 милиона људи, од чега је више од 4,2 милиона људи умрло. Тренутно у свету има више од 15 милиона активних случајева ковида.
Прочитајте још:
Први обавештајац Америке: Два сценарија за порекло короне
Нађени докази у ДНК: Корона погодила човечанство пре 25.000 година
Коментар