„Остаје нејасно да је 2013. године у Кини, око 1.100 километара од Вухана, у пећинама које су истраживали спелеолози, пронађен вирус који је био врло сличан, око 96 одсто, ковиду 19 и он је могао да зарази људе који су радили у тој пећини. И остаје нејасно да је овај вирус можда открила једна од лабораторија у Вухану. Тамо постоји неколико лабораторија које раде са вирусима корона. Људи који раде у тим лабораторијама објавили су дисертације. Али ове дисертације су нестале. Осим тога, када радите на новом вирусу, он је замрзнут. Али показало се да лабораторија није пронашла овај примерак. И то је помало забрињавајуће“, рекао је он.
Научник истиче да то не значи да је САРС-КоВ-2 створен у лабораторији, „али говори о томе да се од нас можда крило да је већ 2013. године, пре осам година, откривен вирус веома сличан ковиду 19“.
9 Фебруар 2021, 12:28
„А да би вирус постао пандемија, потребно је да неко време циркулише у природи. Дакле, можда је овај вирус са нама много дуже него што можемо да замислимо“, констатовао је он.
Експерт сматра да су постојали и други директни показатељи за то.
„Тако су у јесен 2019. године у области Вухана одржане војне олимпијске игре. И један број тимова разболео се од симптома сличних грипу. Било је и спортиста који због тога нису могли да учествују на играма, што је необично за војне спортисте. Значи, вирус је већ постојао и постоје докази да је овај вирус био и у Европи, чак и пре него што је објављено“, објаснио је он.
Пите је нагласио да ова ситуација заслужује детаљну истрагу. Не само да би се боље разумело колико је времена потребно да се вирус развије до размера пандемије, већ и „како би се следећи пут боље реаговало у смислу спречавања сличних ситуација“.
Светска здравствена организација објавила је 11. марта епидемију новог вируса корона, ковид 19, за пандемију. Према последњим подацима, у свету је до данас заражено више од 198,5 милиона људи, од чега је више од 4,2 милиона људи умрло. Тренутно у свету има више од 15 милиона активних случајева ковида.
Прочитајте још: