Према речима Лаврова, тренутно руска вакцина пролази експертизу у Европском агенцији за лекове, а у пролеће су европски стручњаци посетили медицинске институције у Москви које су укључене у испитивања вакцине, као и производне погоне.
„Стручњаци ЕМА су у директном радном контакту са представницима Министарства здравља и Министарства индустрије и трговине Русије. Према нашим информацијама, нема примедби на саму вакцину и степен њене ефикасности“, прецизирао је Лавров.
Истовремено је изразио наду да питање одобравања „Спутњика Ве“ неће бити политизовано.
Шеф руске дипломатије је подсетио да се руска вакцина све више користи у свету – тренутно се употребљава у скоро 70 земаља, укључујући осам европских држава.
У том контексту поједини представници ЕУ и земаља-чланица „повећавају степен агресивне реторике“ против руске вакцине, истиче он.
„Ако су раније говорили о потреби да се 'буде на опрезу', у последње време се не либе директних апела да се 'Спутњик Ве' и странци који су примили ту вакцину уопште не пуштају на територију ЕУ“, прецизирао је Лавров.
Према његовим речима, европски службеници су од самог почетка показивали двоструке стандарде када је реч о руским препаратима. Конкретно, упркос томе што ЕМА није била издала званично одобрење, Брисел је склапао уговоре вредне милијарде са произвођачима западних вакцина против короне.
„Европска комисија је у почетку ограничила круг 'изабраних' добављача само на компаније из ЕУ, САД и Велике Британије. Овде се јасно виде знаци непоштене конкуренције“, нагласио је он, истакавши да не би требало да буде места за политику када се ради о здрављу људи.
Такође је нагласио да су неосновани напади Запада усмерени против руских вакцина.