Претходно је, због све алармантнијег водоснабдевања изазваног малим протицајем реке Рзав, ванредна ситуација проглашена и у Ариљу.
У тим општинама Златиборског округа најтеже је у висинским деловима сеоских домаћинстава, јер водотоци другог реда пресушују.
"Сва села која су у систему, а то је око 80 одсто, немају пијаћу воду. Ми већ 10 дана шаљемо цистерне са пијаћом водом по селима, а ускоро ћемо почети да шаљемо и цистерне са техничком водом. Нажалост, то је једино што можемо да урадимо у овој ситуацији", рекао је председник општине Пожега Ђорђе Никитовић.
Пожега са водосистема "Рзав" добија испод 60 литара воде у секунди, што је четвртина потребне воде.
"Главни проблем је веома мали протицај реке Рзав, на профилу где ми захватамо воду за овај регионални систем. Та вода долази овде у фабрику, па је ми испоручујемо корисницима. Тренутни протицај је око 1.050 литара у секунди што је веома мало", каже директор Јавног предузећа "Рзав" Зоран Бараћ.
У селима је долазило и до пренапрегнутости водоводног система и пумпе због тога нису успевале да испумпају воду, а многа домаћинства су нерационално користила воду.
"Веома је важно у овом периоду, када немамо воде за пиће, да се она искључиво користи за пиће, кување и за одржавање личне хигијене", истиче Бараћ.
Из локалне самоуправе кажу да ће се проблем несташице воде решити тек када буде урађена реконструкција старог изворишта у Пожеги јер ће на тај начин ова општина имати свој извор пијаће воде, али та реконструкција биће завршена тек наредне године, пренео је Танјуг.
Да ли ће вода постати проблем број 1 у Србији у емисији Енергија Спутњика разговарали су Јелица Путниковић и проф. др Зоран Стевановић: