Ауторка сматра да је договор о руском пројекту препун озбиљних економских последица не само за Источну Европу, већ и за читаву Европску унију.
„Економске, политичке и последице у области безбедности које ће уследити након пуштања у рад гасовода биће значајне, а за то ће углавном морати да плати Источна Европа“, истакла је она.
У чланку се тврди да ће за Украјину отварање гасовода значити повећање цена плавог горива, а „ситуација ће постајати све опаснија“.
„Лишавање Украјине транзитних такси део је постојећег тренда који доводи до смањења економских користи и слабљења енергетске безбедности у Источној Европи“, претпоставља ауторка.
Изградња гасовода
Пројекат „Северни ток 2“ подразумева изградњу два крака гасовода, чији ће укупни капацитет износити 55 милијарди кубних метара гаса годишње, од обале Русије, преко Балтичког мора, до Немачке. У изградњи гасовода учествују бројне европске компаније.
Против изградње гасовода „Северни ток 2“ активно се бори Украјина, која се плаши да ће изгубити приходе од транзита руског гаса, као и бројне европске земље, укључујући Пољску, Летонију и Литванију, а такође и Сједињене Америчке Државе, које желе да продају свој течни природни гас у ЕУ.
Према наводима оператора пројекта „Норд стрим 2 АГ“, изграђено је 99 одсто гасовода „Северни ток 2“ . Како је саопштио директор аустријске компаније „ОМВ“ Рајнер Зеле, гасовод ће бити довршен у августу, могуће је да ће бити пуштен у рад већ ове године.
Прочитајте још: