У обраћању новинарима после састанка са високим војним званичницима, Пленковић није желео да спекулише зашто је сада дошло до свега овог.
"На нама је да сви заједно појаснимо о чему је тачно реч. Они на које се замолница односи имају свако право да буду информисани и заслужују наше поштовање. Та документација се прикупљала 25 година, она је обимна и за њено разматрање је потребно време", рекао је Пленковић процењујући да ће бити потребно две до три седмице.
Хрватска ће, казао је, то третирати на законит начин.
Појаснио је да је слањем замолнице Хрватској Тужилаштво БиХ обуставило привремено процесуирање 14 високих војних хрватских званичника.
"Важно нам је да Министарство правосуђа темељно погледа документацију и да влади поднесе извештај", рекао је и додао да замолница још увек није прихваћена.
Истакао је и да нема оптужница против хрватских генерала, од којих је данашњем састанку присуствовало њих 11.
Павао Миљавац, један од генерала чије процесуирање у Хрватској тражи Тужилаштво БиХ, изјавио је да је једна варијанта да Хрватска то одбије па да се се против њих подигне оптужница у БиХ, што би значило да више не би могли да прелазе границу према тој држави.
Друга варијанта је, додао је, да Министарство правосуђа види што се ту може и да се опет састанемо.
Хрватски генерали се сумњиче да је током војно-полицијске акције Бљесак било неселективног гранатирања и да је у Босанској Градишки и Козарској Дубити тада страдало више српских цивила међу којима је било стараца и једно дете.