„Време је да западне земље престану да кују планове за учешће у провокативној авантури коју су кијевске власти изазивачки назвале ‘међународном платформом за деокупацију Крима’ и да почну да успостављају контакте и сарадњу са међународним удружењем ‘Пријатељи Крима’ које је постало утицајна и у суштини мировна организација“, рекао је Мурадов за Спутњик.
Према његовим речима, удружење ради велики посао у свету за признање права кримског народа на самоопредељење, које је искористио на легитимном референдуму 2014. године.
„У тешкој ситуацији, они (чланови удружења) налазе могућности да јасно изразе своје оцене и подигну цивилно друштво страних земаља у борбу за стабилност и безбедност, за мир у региону. Они теже врло хуманим и исправним циљевима, за разлику од ‘Кримске платформе’ прожете духом агресије и непријатељства, чији је циљ чистка нашег полуострва од његовог становништва које би, према речима председника Украјине (Владимира) Зеленског, требало да се исели у Русију. Журимо да разочарамо учеснике антируског дивљања у Кијеву – Кримљани су се већ преселили код себе, у Русију и то, како и треба, заједно са својом историјском земљом“, нагласио је стални представник.
Самит „Кримска платформа“ на иницијативу Украјине биће одржан у Кијеву 23. августа. На платформи ће се разговарати се о „враћању“ контроле над Кримом. Према речима министра спољних послова Украјине Дмитрија Кулебе, своје учешће на самиту већ је потврдило 40 земаља и међународних организација. Руски министар спољних послова Сергеј Лавров назвао је форум Кримске платформе дивљањем на којем ће „Запад наставити да подстиче неонацистичка и расистичка осећања савремене украјинске владе“.
Први Форум пријатеља Крима одржан је на Јалти 2017. године и на њему је основано међународно удружење „Пријатељи Крима“ које је усвојило проглас-декларацију о потреби за обновом успостављања нормалних односа између Крима и земаља света. У Удружење су тада ушли представници више од 30 земаља света.