Према његовом мишљењу, тим чином се, „у симболичкој равни, дубоко вређа достојанство и земље и народа“.
„То му је и намера да нас понизи по оба основа и стави на знање да смо колонија којом управља београдски гувернер оличен у функцији председника Владе, подупртога гувернером цетињске филијале Београдске патријаршије“, казао је Михаило у интервјуу „Побједи“.
Он је оценио да нема превише разлике између најављеног чина устоличења Јоаникија на Цетињу и бившег митрополита Амфилохија.
„И један и други чин су по својој суштини увредљиви за нас као народ. Чак, мислим да је овај, као и онај на коме је устоличен Амфилохије, најава нових несрећа и зала које ће нас снаћи. Бога молим да нам се не десе“, казао је Михаило.
Он сматра да је, подршком најављеном устоличењу, очита намера црногорског премијера Здравка Кривокапића, председника Скупштине Алексе Бечића и потпредседника Владе Дритана Абазовића, да се изазову немири с могућим нежељеним последицама.
„Ако неки догађај, као овај, није пожељан у неком граду, јер је против воље тамошњих грађана, онда је то насиље. Непозвани и нежељени гости не иду тамо где нису добродошли од домаћина“, рекао је Михаило.
Он је потом навео да је на питање „Колико је до Цетиња?“, Његош својевремено одговорио: „За пријатеља пет ура хода, а за непријатеља никад“.
„Не желим никога у Црној Гори да вређам као њеног непријатеља, јер такве речи нису достојне ни за једног обичног човека, камоли за свештеника и великодостојника цркве, већ само подсећам на историјске тековине и истине који важе за сва времена“, додао је Михаило, пренео је портал РТЦГ.