ФСБ: Јапан је против СССР-а припремао биолошки рат
Јапански војници су током Другог светског рата планирали да приликом војних операција против СССР-а користе биолошко оружје. Међутим, после капитулације Јапана у августу 1945. године покушали су да униште доказе, наводи се у документу који је први пут објавила Федерална служба безбедности (ФСБ) Русије.
SputnikУ архивском материјалу је пронађен протокол саслушања последњег врховног команданта јапанске Квантунске војске Отоза Јамаде, које је спроведено у периоду 1947-1949. године током припрема за Хабаровски процес јапанских ратних злочинаца.
Крајем фебруара 1947. године совјетски тужитељ је на саслушању питао Јамаду о акцијама специјалног одреда 731. Квантунске војске и о сарадњи војног руководства са начелником овог одреда, микробиологом, генерал-поручником Широм Ишијем.
„Одред број 731, на челу са генералом Исхијем, се мени директно потчињавао. Овај одред је радио на снабдевању водом Квантунске војске, док је њом руководио генерал Кадзицука, мој заменик за санитарни део“, рекао је Јамада.
О развоју биолошког оружја и његовом испитивању на људима, којим се бавио одред 731, Јамада је ћутао. Након тога је бивши командант почео и да губи памћење.
„Командовао сам Квантунском војском годину дана и не сећам се да су из Токија долазиле било какве наредбе у вези са одредом 731“, рекао је он.
На сличан начин је одговорио и на низ других питања, између осталог и о томе каква је могао дејства да води одред 731 против Црвене армије у августу 1945. године.
Јамада је на саслушању признао да га је Иши лично обавештавао о дејствима одреда 731, али да се он не сећа шта му је говорио.
Међутим, током наредне две године, када су се прикупљали докази којима је потврђено да је јапанска војска радила на развоју биолошког оружја и да је Токио планирао да га примени, тада се сећање Јамаде значајно побољшало. На саслушањима током 1949. године детаљно је причао о злочинима.
Јамада је саопштио да је постојао план да се биолошко оружје против СССР-а не користи само приликом великих војних сукоба, ширењем смртоносних микроба из авиона или бомбама које су направљене од бактерија, већ и приликом диверзија.
„Поред тога, у складу са упутством, обуку о диверзантским акцијама су водиле обавештајне јединице војске и јединице Јапанске војне мисије (ЈВМ). За припрему плана диверзије против СССР-а била је задужена Јапанска војна мисија и обавештајна служба штаба Квантунске војске“, додао је он. ЈВМ је обавештајна служба која је организована за рад у рејонима Далеког истока СССР-а, а у Харбину је руководила свим војним мисијама и одредима.
Јамада је навео да су авиони који су припадали одреду 731 били коришћени за испитивање биолошког оружја. Овај одред је правио бомбе које су шириле бактерије помоћу специјалних апарата постављених на авионима.
Јапански генерал је испричао и о томе шта се дешавало на полигону одреда 731 на станици Анда на територији Манџурије.
„На полигону су се спроводили експерименти за масовну примену биолошког оружја у условима рата. За експерименте су користили људе, јер без тога није било могуће одредити ефикасност примене биолошког оружја“, саопштио је бивши главнокомандујући.
Јамада се 1949. године „сетио“ зашто је он одмах после ступања СССР-а у рат са Јапаном 9. августа 1945. године наредио евакуацију одреда 731 у Северну Кореју и на тај начин покушао да избрише трагове својих поступака.
„Уништавање тајних објеката, опреме и материјала 731. одреда и његова евакуација у Кореју се објашњавају чињеницом да нисам могао да дозволим да совјетска војска преузме објекте, опрему и материјале, јер би то значило да би противник добио документа о томе да је Јапан припремао биолошко рат против СССР-а. Поред тога, нисам могао да дозволим да одред преузме и америчка војска“, појаснио је Јамада.
У Берлину је 27. септембра 1940. године потписан Тројни пакт између Јапана, Немачке и Италије, који је омогућио формирање језгра агресивних држава. У Москви је 13. априла 1941. године потписан споразум о узајамној неутралности СССР-а и Јапана и то је омогућило да се на неко време обезбеде источне границе СССР-а, али није утицало на распоред снага.
Током рата Јапан је остао савезник Хитлерове Немачке и није одустајао од плана ратовања против СССР-а. Јапан је имао за циљ да наруши постигнуте споразуме са СССР-ом о неутралности, разрађујући планове војних дејстава и редовно је правио диверзије.
Припремајући се за рат против Совјетског Савеза, руководство Јапана је гајило велику наду у биолошко оружје. У одредима 731 и 100 вршили су експерименте у којима су људе заражавали бактеријама куге, антракса, колере, тифуса и гасном гангреном. Већина заражених је умирала у страшним мукама. Над онима који преживе би поново вршили експерименте и они би на крају умирали. Живим људима су вадили унутрашње органе како би проучили како се инфекција шири по организму.
Према сећањима сарадника одреда 731 укупно је умрло око три хиљаде људи, а према неким другим информацијама, чак њих десет хиљада је изгубило живот.
СССР је 8. августа 1945. године објавио рат Јапану, а већ следећег дана је почела Далекоисточна совјетска кампања која је имала три операције: Манџурску, Јужносахалинску и Курилску.
Ступање Совјетског Савеза у рат и уништавање Квантунске групе одредили су безусловну капитулацију Јапана. Јапански цар Хирохито је 15. августа објавио капитулацију, а 16. августа је врховни командант Квантунске војске Отозо Јамада наредио војсци да се преда. Јапанска влада је 2. септембра потписала акт о капитулацији, што је уједно и био крај Другог светског рата.
Последња тачка у завршетку Другог светског рата био је Хабаровски процес. Током Хабаровског процеса 25-30. децембра 1949. године војни суд је разматрао је случај којим се јапанска војска оптужује за припрему и употребу биолошког оружја. Тада је Јамада био осуђен на 25 година логора, што је највећа казна у тадашњем СССР-у.
Широ Иши је избегао казну, јер су га 1945. године Американци сакрили и након тога је радио и за њих. Умро је 1959. године у Јапану.