„Југословенски комуниста Јосип Броз Тито (по националности Хрват) радио је слично шездесетих година 20. века. Како би повредио Србе и ослабио национализам Београда, дао је Косову статус аутономне области у саставу Србије, али је тиме подстакао албански национализам у региону“, рекао је Енчев.
Коментаришући форум „Кримска платформа“, водитељ је рекао да је то био логичан наставак самита у оквиру пројекта „Три мора“ у Софији. Према његовим речима, учешће Бугарске у оба састанка било је могуће због председника Румена Радева који се руководи „директивама из Сједињених Америчких Држава“.
„Не само да је платформа објавила дипломатски рат Москви, него је и оптужила Русију за милитаризацију Црног мора. Последња изјава је једноставно бесмислена, будући да маневри Ратне морнарице НАТО-а милитаризују воде Црног мора, а не руска Црноморска флота“, пише Енчев у чланку за портал „Епицентар“.
Према његовим речима, председник Бугарске Румен Радев победио је на председничким изборима 2016. године између осталог захваљујући и гласовима русофила, али се његова политика према Русији не може назвати пријатељском. Енчев је позвао службену владу Бугарске да води самосталну спољну политику, а да се не ослања на туђе идеје.
„Читав век 'филије' и 'фобије' у нашој политици је права несрећа која нас је довела до читаве серије националних катастрофа, економске пропасти и демографске катаклизме. Менталитет бугарске елите, усмерен на служење, није се јуче појавио. Нажалост, он је хроничан и осуђује нашу спољну политику на веома тешку и дугу болест“, закључио је новинар.
Подсетимо, министар спољних послова Бугарске Светлан Стојев учествовао је на састанку у Кијеву. Према речима дипломате, Бугарска потврђује своју традиционалну подршку независности, суверенитету и територијалном интегритету Украјине у оквиру њених међународно признатих граница. Учесници „Кримске платформе“, укључујући и Бугарску, објавили су декларацију у којој је Русија проглашена за окупатора.
Самит „Кримска платформа“, који је иницирала Украјина, одржан је у Кијеву 23. августа. На њемусе расправљало о „враћању“ контроле над Кримом. На састанку је учествовало више од 40 земаља и међународних организација. Председник Украјине Владимир Зеленскии назвао је почетак самита успешним и рекао да је на „Кримској платформи“ створена „моћна међународна коалиција за ослобађање Крима од окупације Русије“.
Крим је постао руски регион након референдума у марту 2014. године. Украјина и даље Крим сматра својом привремено окупираном територијом. Према речима руског председника Владимира Путина, питање Крима је „коначно затворено“.