ФСБ Русије открила планове Јапана за окупацију Совјетског Савеза

Федерална служба безбедности Русије (ФСБ) скинула је ознаку тајности са оригиналног текста пресуде Међународног војног суда у Токију у којем су главни ратни злочинци оптужени за планове заузимања совјетске територије у Сибиру и Далеком истоку.
Sputnik
Суду су предочени докази да је један од главних елемената ратне политике Јапана била намера покретања рата против СССР-а и окупације значајних територија Совјетског Савеза.

„Јапански лидери сматрали су заузимање совјетских територија толико остваривим да је Генералштаб и штаб Квантуншке армије направио конкретне планове за управљање тим територијама“, наводи се у тексту пресуде, у који је Спутњик имао увид.

Како се наводи, од јула до септембра 1941. године специјална група официра Генералштаба Јапана проучавала је питање окупационог режима за совјетске територије, које су требало да заузму јапанске трупе.
„Када се идеја о 'сфери заједничког просперитета Велике источне Азије' развила као еуфемизам за јапанску хегемонију у источној Азији, стварање те сфере предвиђало је заузимање Сибира и совјетског Далеког истока“, пише у пресуди.
На тај начин, фактички је планирано да се територија Совјетског Савеза подели између земаља Осовине.
Истовремено, руска ФСБ је у оквиру пројекта „Без застаревања“ навела да је крајем Другог светског рата Јапан планирао да употреби биолошко оружје против СССР-а, које би се, између осталог, заснивало на патогенима антракса.
„Водич за тајни рат“: ФСБ Русије објавила јапанска правила мучења из 1944. године
Из декласификованих тајних докумената следи и да се милитаристички Јапан спремао да започне биолошки рат против Совјетског Савеза у јуну 1945. године.
Подсетимо, Јапан је 27. септембра 1940. године потписао Тројни пакт са Немачком и Италијом. Међутим, споразум Москве и Токија из 13. априла 1941. године о узајамној неутралности омогућио је СССР-у да на извесно време обезбеди своју источну границу.
СССР је на 8. августа 1945. године, поседујући доказе да Јапан ради на биолошком оружју и, имајући у воду савезништво Токија са Берлином, објавио рат Јапану. Следећег дана је почела далекоисточна кампања совјетских снага.
Све о Русији

... прочитајте овде.

Коментар