Јан де Јонг је ту информацију поделио на свом Линкедин профилу.
„Компанија 'Webpower Adria' управо је својим радницима дала повећање од 20 одсто. Не, не у новцу, него у слободном времену. Уводимо четвородневну радну недељу - за исту плату! Осим тога, одлука хоће ли моје колеге радити од куће или из канцеларије је на њима“, написао је Јан Де Јонг.
На питање како је дошао на ту идеју, објаснио је да су га на то подстакле компаније широм света које су увеле четвородневну радну недељу и резултати који су показали да је смањен стрес код запослених, а да је порасла њихова продуктивност.
„У земљама попут Исланда протеклих су година спровели неколико експеримената тестирајући четвородневну радну недељу, а према тим резултатима рад од четири дана у недељи смањио би стрес и повећао продуктивност код запослених. Такође, у Холандији је врло уобичајено радити мање од пет дана и људи то воле“, рекао је Де Јонг.
Истраживања су показала да је не само могуће радити краће у модерно доба, већ да су могуће и позитивне промене. Радници су пријавили да су мање под стресом и да нису изложени ризику од „сагоревања на послу“. Такође, рекли су да се њихово здравствено стање и приватни живот побољшали. Навели су и да имају више времена да проводе са породицом, баве се хобијима и завршавају кућне послове.
„Ако можемо да радимо свој посао с било ког места, ко смо онда ми да кажемо да треба да раде из канцеларије? Чврсто верујем у снажне речи сер Ричарда Бренсона: 'Ако бринете за своје раднике, они ће се бринути за ваше клијенте'“, каже Де Јонг за Индекс.
Навео је да је следећи задатак запослених да се међусобно договоре ко ће који дан узети слободно, јер „шоу“ мора да се настави, те да ће клијентима остати на располагању пет дана седмично.
На питање како су реаговали његови запослени кад им је саопштио вест одговара:
„Наш тим је био одушевљен кад је чуо да од септембра почињемо четвородневну радну недељу. Толико су се смејали од среће, а неки су чак од среће и заплакали“.
Де Јонг каже да од четвородневне радне недеље очекује да запослени буду срећни и под мањим стресом, па ће бити и продуктивнији.
„Верујем да ће тада све више компанија следити наш пример“, закључио је Де Јонг.