РЕГИОН

Годину дана од историјских избора у Црној Гори: Оптимизам из Владе и Скупштине, критике из ДФ-а

Годину дана од историјских избора у Црној Гори, на којима је после три деценије промијењена власт, из Владе и Скупштине истичу да су испунили кључна предизборна обећања, док се из Демократског фронта чују критике и тврдње да Влада Здравка Кривокапића није испунила очекивања.
Sputnik
Посланик ДФ-а у Скупштини Црне Горе Бранко Радуловић за Спутњик каже да нема дилеме да грађани нијесу задовољни.

Демократски фронт критичан

“Има само недоумица како да се смијени влада Здравка Кривокапића, јер још увјек постоји опасност да се на власт не врати структура коју је пројектовао Мило Ђукановић и његов ДПС. И то што је Ђукановић још увјек политички активан кривац је Здравко Кривокапић,” тврди Радуловић.
Он додаје да је премијер више пута износио нетачне и неконтролисане изјаве у јавности по битним питањима.
“ Влада није ништа урадила да се детронише ДПС, да се размонтира дубока држава, није ништа урађено на побољшању економског стандарда грађана Црне Горе, Имамо изјаву министра Милојка Спајића како су усвојили најбољи буџет у историји Црне Горе, што је потпуна неистина. Организована је туристичка сезона и видимо да је вирус корона опет експлодирао, чак и медији у западноевропским земљама указују да се њихови туристи са нашег приморја враћају заражени. Сада нам слиједи затварање,” набраја Радуловић.
Он сматра да је премијер крив и за цјелокупну атмосферу око свега што се догађа на Цетињу поводом најављеног устоличења митрополита Јоаникија, као И да је главни разлог што је црквено питање толико исполитизовано то што нису рјешени економски проблеми. Радуловић подсјећа да још није потписан ни Темељни уговор са СПЦ…

Оптимистичке поруке из Владе и Скупштине

Из Владе дотле стижу оптимистичке оцјене резултата једногодишњег рада. Потпредсједник Владе Дритан Абазовић је у својој видео поруци истакао: “Годину дана од прве промјене власти на миран и демократски начин у нашој држави, може се констатовати да је нападнута мафија у Црној Гори, а резултат од прије неколико дана, када је заплијењено 1.400 килограма кокаина, што је највећа заплијена у историји Балкана, потврда је да је власт заиста кренула путем својих обећања.”
Абазовић је казао да су у ноћи парламентарних избора 30. августа прошле године обећали да "мафија неће више владати Црном Гором" и да ће се, ако буде до њих, заштитити сви национални интереси.
"Када је ријеч о националним интересима, све што смо обећали је испуњено. Црна Гора није ушла у промјену својих државних симбола и спољнополитичког курса. Напротив, сачувала је све што је градила годинама и створила добру перспективу да даљи реформски пут траје још боље и динамичније", поручио је Абазовић у видео обраћању.Рекао је да је прошло свега годину дана и да су пред влашћу велики изазови, али да заједно могу да испуне и остала обећања.
Сличне поруке о годишњици након избора у свом обраћању грађанима саопштио је и предсједник Скупштине Алекса Бечић.
Чини се да је највећи аргумент владе борба против организованог криминала, па су на данашњем пресу премијер, вицемпремијер и министар полиције саопштили све детаље о успјешности акције приликом које је одузето 1.400 килограма кокаина, али су упутили и критике неким дјеловима друштва, као што је судство, да на прави начин не учествује у борби против криминалаца.

Лекић упозорава - потребан велики преокрет

Предсједник Демоса и посланик Миодраг Лекић је, с друге стране, на свом Фејсбук профилу саопштио да је земљи потребан велики преокрет или јој слиједи пут у амбис. Како је рекао, нова власт, посебно Влада, није успијела да битно промјени слику црногорског друштва. „Изостао је озбиљан рад посебно ка главном и прокламованом циљу а то је промјена система”, оцјенио је Лекић, уз упозорење да су “неки најгори елементи старог система остали, чак су и ојачани“.
Он констатује и да је велики проблем и генератор политичке кризе неизграђена координација између владе и парламентарне већине.
„Тај раскорак није створен баш спонтано већ у комбинацији недостатка елементарног политичког образовања и опредијелења да се ситним или крупним лукавствима произведе неки интерес, а заправо велика институционална конфузија. До мјере да премијер, тиме и влада немају ни близу већинску подршку у парламенту”, опомиње Лекић.
Он истиче да и на том плану премијер има велику одговорност јер је, како каже, самостално или навођен у том правцу изабрао да на отворен, на моменте и “примитиван начин игнорише чак и напада парламентарну већину” која га је изабрала за премијера.
“У сваком случају на терену смо црногорског оригиналног доприноса теорији и пракси упоредних политички система у свијету да влада наставља своје јавно дјеловање у условима непостојања већинске подршке у парламенту”, оцјенио је Лекић.
Укратко, како каже, “некомпетенентна влада” - част изузецима у њој - неизграђен метод и систем рада парламентарне већине и владе су вјероватно “главни узроци више него скромног биланса за годину дана”.
Као посебно питање наводи однос према цркви, од формирања владе до данас, када она остаје централна тема црногорског друштва.
“Наиме, ако је Ђукановић након корупционашких и идентитетски нахушканих формација инаугурисао на партијском конгресу сезону цркве у Црној Гори није требало дозволити настављање неуставног понашања у тој области. Чак стављањем цркве, па и државне драме кадровског садржаја што је покојни митрополит стварно оставио у аманет, у средиште политичког живота и јавних наступа премијера и политичких званичника. А разумјели смо у неким изјавама из саме цркве да она и не тражи улогу централности у јавном животу која је уосталом супротна уставном одређењу секуларне државе. Укратко, власт је у лебдећем стању. Између небеског и земаљског”, додао је Лекић.
Посланик напомиње да неизграђеност функционалног система и демократске контроле производи утисак о недораслости у вођењу државних послова, уз поруку да остају двије могућности- озбиљан заокрет или пут у амбис.
“Прва могућност подразумјева да се озбиљним политичким договором коначно отворити пут коријенитим реформама и економско – културној еманципацији интегрисане Црне Горе. Друга води поразу политичких снага које су побједиле прије годину дана, дакле и шанси за рестаурацију политичких партија одрживе корупције и даље вриједносне и националне дезинтеграције Црне Горе”, упозорава Лекић.
Како истиче, поруке 30. августа да је истекло вријеме обмана власти и третирања грађана као поданика се шаљу и даље, годину дана након тешке, контрадикторне и неизвјесне политичке транзиције црногорског друштва.
ДФ најављује обарање Владе; Кривокапић: То је историјска издаја
Kабинет премијера Црне Горе: ДФ je симбол политичког деловања у служби очувања бившег режима
Без договора у Црној Гори: Једни за нову владу, други за реконструкцију, изборе нико неће
Коментар