„Вероватно нема ничег лошег у томе да вашим пријатељима, гостима нудите да додају шећер у чај. Ако ставите пред њих целу посуду шећера, то говори о вашој великодушности, о томе да се бринете о њима, да вам зарад њих ништа није тешко, да сте спремни да дате све од себе за њих, али – само уколико особа којој то нудите не болује од дијабетеса. А ви јој нудите све више и више шећера и убеђујете је да, додајући шећер у чај, чини праву ствар“, рекла је Захарова.
Како је рекла, нада се да ће таквим поређењем успети да у пуној мери покаже погубност кокетирања са кијевским режимом.
Коментаришући план Вашингтона да додели Кијеву новчану помоћ у износу до 60 милиона долара, Захарова је рекла да је Русија забринута америчким активностима и других НАТО чланица „које су усмерене на подршку агресивног милитаристичког расположења у Кијеву“.
„То се директно и на најнегативнији начин одражава на ток решавања сукоба и води ка ескалацији борбених дејстава“, оценила је.
Вашингтон користи Кијев као антируско оружје
Портпаролка се осврнула на исход јучерашњег састанка председника САД и Украјина, Џозефа Бајдена и Владимира Зеленског, рекавши да чињеница да Вашингтон користи Кијев као антируско оружје може да доведе до жалосних последица по Украјину.
С тим у вези, портпаролка је истакла да су неке од последице већ присутне. Према њеним речима, то су губитак сопствених националних интереса, дисфункционална држава, подређивање интереса и функција сопствене државе интересима и функцијама Америке.
„По мом мишљењу, то је и губитак историјског идентитета“, оценила је Захарова, додајући да би Украјина требало да се води интересима и вољом свог народа, а не америчког политичког естаблишмента.
Истовремено, портпаролка каже да међународна заједница мора да призна чињеницу о грађанском рату у Украјини и да тражи ембарго на испоруку оружја тој земљи која „истребљује сопствено становништво“.
Зеленски и Бајден састали су се јуче у Вашингтону. Главни резултат америчко-украјинског састанка је потписани споразум о војној сарадњи којим ће бити проширена сарадња по питању погледу Црног мора, сајбер-безбедности и размени обавештајних података, а један од циљева споразума је супротстављање „руској агресији“.