ЕКОНОМИЈА

Шкотска тестира четвородневну радну недељу

Запослени у Шкотској могли би ускоро да раде један дан седмично краће пошто је тамошњи Институт за јавну политику позвао владу премијерке Николе Старџен да прошири пробни програм у којем се за исту плату ради четири дана у недељи.
Sputnik
Овај позив базиран је на истраживању Института које је показало да се чак 80 одсто радника позитивно изјаснило о скраћењу радне недеље, док 65 одсто њих мисли да би у том случају били ефикаснији.
Идеја о четири радна дана седмично, коју су раније већ пробале поједине приватне компаније у различитим државама, али и владе Јапана и Новог Зеланда, наметнула је питање имају ли послодавци интерес да прихвате скраћење радног времена и ко ће да покрије губитке, уколико их буде.
Логика којом се водила шкотска влада у пилот програму, као и они који су раније тестирали четвородневну радну недељу, јесте да ће краћи радни дан или недеља поправити опште стање запослених, па ће тако бити задовољнији и одморнији, а самим тиме и продуктивнији, па губитка неће ни бити.
За послодавце у Шкотској ово би могло да се испостави као добар потез, јер би им помогло да лакше привуку раднике будући да су због недостатка радне снаге (условљене Брегзитом) у појединим секторима суочени са растућим притисцима да повећају плате и обезбеде боље радне услове.
Резултати четворогодишње примене краће радне недеље са Исланда показују да је експеримент био веома успешан, односно да је продуктивност остала или на истом нивоу или да је чак порасла. Радници су, такође, навели да су под мањим стресом, да се осећају здравије и да имају уравнотеженији однос приватног и пословног живота, преноси Политика.
Велико истраживање показало: Радна седмица од четири дана – срећни радници, срећан и газда
Коментар