Није било лако премијеру Црне Горе Здравку Кривокапићу јер га је, у одређеном тренутку, кад је дошло до протеста, издао кључни ресурс, полиција, каже Копривица, али се показало да још постоје други унутрашњи ресурси државе и да се тамо ипак зна шта су институције.
Објашњавајући шта се десило за мање од 24 сата, па је полиција на Цетињу ипак реаговала растерујући демонстранте, професор истиче да је влада схватила да ће се, ако не интервенише, компромитовати у очима грађана, "а кад држава не функционише и кад силеџије заводе свој ред, враћамо се на преддржавно стање".
„А онда би и друга страна могла да узме ствар у своје руке. Срећом, то се није догодило“, констатује Копривица за Спутњик.
Спречена два опасна сценарија у Црној Гори
На питање, шта је закључак два бурна дана на Цетињу, Копривица истиче да, иако је рано да се прави биланс догађаја везаних за интронизацију митрополита Јоаникија, већ јасно да је губитник пре свега председник Мило Ђукановић, јер нису успела његова два начина да дође до победничког сценарија.
„Први је био да се не одржи устоличење тамо где Бог заповеда а то је Цетињски манастир, а други – да дође до крвопролића. Они би рекли, ми смо их истерали. А да се друга страна повукла пред насилништвом они би могли да наставе да спроводе безобразну тактику изазивања сукоба рачунајући да ће се влада Црне Горе и СПЦ водити разумом да би избегавали сукобе. С друге стране, да је дошло до сценарија Б, а то је да она реално већинска Црна Гора не допусти терор од стране тог политичког талога, они би могли да се представе и у црногорској јавности, и у бившој Југославији, а и у иностранству као борци за слободу који су жртве православног фундаментализма“, објашњава Копривица.
Кад је реч о СПЦ, професор посебно истиче да се она није повукла пред насилницима и да је показала да је способна да се носи с најбизарнијим световним феноменима а да притом не изгуби свој духовни карактер
Копривица истовремено одбацује као бесмислену тврдњу Ђукановића да је ово Пирова победа СПЦ.
„Тврдња да је ово Пирова победа СПЦ је покушај да се оним најлаковернијима баци прашина у очи да не би схватили да је ово озбиљан пораз Ђукановића и његовог покушаја да са места председника Црне Горе не само руши институције него и да ризикује заподевање грађанског рата у Црној Гори“, закључује саговорник Спутњика.
И страни фактор је утицао
У одлуци да се обезбеде услови за устоличење митрополита Јоаникија на Цетињу не треба изгубити из вида ни утицај страног фактора који је такође проценио да би у супротном држава Црна Гора била компромитована, верује Копривица.
Не бих журио са закључком да је устоличење митрополита Јоаникија на Цетињу, око ког су се сагласиле све партије унутар владајуће коалиције, шанса за њихову будућу бољу сарадњу јер, како истиче Копривица, не треба изгубити из вида ни утицај страног фактора.
Професор Копривица напомиње да су стране амбасаде недељама унапред знале шта се спрема у Црној Гори, те да су оцениле да ако се одгоди устоличење митрополита Јоаникија може доћи до озбиљних сукоба, али и да би тиме био пољуљан, како каже, иначе прилично спорни кредибилитет Владе.
„Схваћено је да је боље да се сачува образ државе и покаже у последњем тренутку да ипак постоји држава Црна Гора и да не могу букачи и уличари да заводе ред“, каже наш саговорник додајући да би идеја да се митрополит не може устоличити на Цетињу значила или да је тај град нека посебна држава као Монако, или да се враћамо на трибализам где свако може да стави ногу на своју међу и каже – даље нећеш моћи.