Пре неколико векова лекари су саветовали да се грожђе једе или да се пије сок од њега у случају главобоље, губитка енергије, губитка апетита и других знакова слабости.
Савремени научници су спровели многа истраживања и научно су доказали да су тврдње њихових претходника истините. Укратко, конзумирање грожђа има многе бенефите:
-стимулише рад мозга
-даје енергију
-помаже у борби против депресије
-јача имунитет
-јача зидове крвних судова
-смањује вероватноћу развоја онколошких болести
-помаже у ослобађању стреса
-нормализује варење
-спречава развој хроничне бубрежне инсуфицијенције и Алцхајмерове болести
-умањује бол ( на пример у зглобовима при кретању)
Корист за жене
Према речима главног лекара аустријског центра за здравље у Москви „Верба мајер“ Ирине Попове, грожђе садржи супстанце које смањују могућност развоја малигних тумора млечне жлезде и материце. Такође, погодно је за труднице, јер јача имунитет и побољшава рад дигестивног тракта.
Корист за мушкарце
Како додаје Попова, код мушкараца грожђе спречава развој рака простате, повољно утиче на потенцију и има благотворно дејство на урогенитални систем.
Лоше стране
Међутим, упркос обиљу корисних квалитета и великој количини витамина и минерала, грожђе ипак не би требало да једемо колико год желимо.
Грожђе садржи много шећера, упозорава докторка, – у сто грама чак 15 грама је шећер. Оштећује зидове крвних судова. Високи гликемијски индекс плода повећава апетит, може довести до повећања телесне тежине.
Грожђе садржи киселину и шећер који крајње негативно утичу на здравље зуба. Дакле, они су главни узрочници за настанак каријеса.
Када воћне киселине, које садржи грожђе, дођу у додир са зубима захваћеним каријесом, узрокују снажне болове. Међутим, уколико не једете на килограме грожђа и уколико након конзумирања овог сласног плода исперете уста бар обичном водом, немате разлога да бринете за здравље ваших зуба више него обично.