Овим законом уређују се систем заштите, очувања и начин коришћења језика српског народа и ћириличког писма у Србији и Републици Српској, као нематеријалног културног наслеђа.
На седници Скупштине Србије посланици су гласали за предлог закона о употреби српског језика у јавном животу и заштити и очувању ћириличког писма, што је била једина тачка дневног реда 13. ванредног заседања Скупштине Србије.
Закон је усвојен једногласно.
На посебној седници Народне скупштине Републике Српске за Закон о заштити, очувању и употреби језика српског народа и ћириличног писма гласало је 70 посланика, два су била против, а уздржаних није било, пренео је РТРС.
Мере за заштиту ћирилице и неговање српског језика
Овим законским предлогом дефинисано је установљавање додатних мера, чији је циљ неговање српског језика, као и културних и традиционалних вредности и шира употреба ћирилице у јавном животу, с обзиром на њен историјски, културни и идентитетски значај.
Такође, приватна предузећа која се одлуче да користе ћирилицу у свом раду имаће пореске олакшице. Закон предвиђа и да културне и друге манифестације које се финансирају или суфинансирају из јавних средстава морају имати лого исписан на ћирилици, преноси Танјуг.
Србија и Република Српска обележавају данас Дан српског јединства, слободе и националне заставе.
Владе Српске и Србије одлучиле су да заједнички празнују 15. септембра, на дан када је пре 103 године у Првом светском рату пробијен Солунски фронт.