„При томе ми добро знамо да су се напади сада појачали, појачали су се вишеструко у информационо-политичкој сфери и биће настављени, али ми смо спремни за то“, рекла је Захарова за телевизију „Русија 24“.
Према њеним речима, актуелна америчка кампања за мешање у суверене послове Русије у време избора за Државну думу одликује се чврстом технолошком базом.
„Овај пут ова мешање се заснива на веома чврстој технолошкој основи и о томе смо говорили америчком амбасадору који је позван у Министарство спољних послова.
Захарова је објаснила да ову базу чине „исти они интернет гиганти, ИТ монополи Сједињених Америчких Држава који су одвојени од државе“, али у исто време „на међународној сцени спроводе политику која одговара Вашингтону“.
„(Та политика) јасно указује да се за мешање у послове других држава употребљавају нове технологије“, констатовала је она.
Портпаролка је додала да ће се открити да су представници америчких ИТ компанија умешани у мешање у изборе за Државну думу ако не буду учествовали на састанку привремене комисије Савета Федерације за заштиту државног суверенитета и спречавање мешања у суверене послове Русије.
„Хоће ли представници америчких компанија доћи на овај састанак или не? Ако не дођу, онда сматрајте да су аутоматски потписали своје учешће у тим процесима. А ако дођу, послушаћемо њихова објашњења, јер се накупило много питања“, истакла је она.
Амерички амбасадор Џон Саливан прошле недеље је позван у Министарство спољних послова Русије због мешања у унутрашње послове земље, конкретно у изборе.
У Министарству су касније саопштили да је Саливену речено да је категорички недопустиво мешање у руске изборе. Амерички Стејт департмент са своје стране инсистира да је амерички амбасадор разговарао о питањима стабилизације руско-америчких односа.
Избори за Думу биће ове године одржани од 17. до 19. септембра. Посланици Државне думе бирају се на петогодишњи мандат по мешовитом изборном систему: 225 посланика бира се са страначких листа, још 225 из једномандатних изборних јединица у једном кругу.