ДРУШТВО

Протест испред Врховног касационог суда због става о кредитима: Предати захтеви уз мањи инцидент

Испред Врховног касационог суда одржава се протест незадовољних адвоката и грађана правним ставом тог суда којим се сматра да је дозвољено да банке уговорају трошкове обраде кредита и да се оваквим поступањем највиша судска инстанца ставила на страну економских интереса пословно-банкарских центара моћи.
Sputnik
Адвокати који протестују испред Врховног касационог суда уручили су своје захтеве судијама тог суда, а пре самог уручења дошло је да мање "гужве" на вратима суда.
Наиме, адвокат Мирослав Живковић позвао је у једном тренутку све окупљене адвокате да уђу у суд и погледају се, како је навео, очи у очи са судијама.
Присутни су кренули ка вратима где им је обезбеђење забранило улаз.
Дошло је до мањег гуркања, а након пет минута је дозвољено мањој групи адвоката да уђу и предају захтев.
До већих инцидената није дошло.
Протест је организован преко друштвених мрежа, а позив су послали адвокати и грађани незадовољни овом одлуком Врховног касационог суда, испред којег су окупљени развили транспарент "Стоп зеленашењу" и зауставили саобраћај у Немањиној улици од Славије до Карађорђевој улици.
Један од разлога противљења Адвокатске коморе Србије, како су раније саопштили, је и то што тај правни став, како су навели, нарушава правну сигурност грађана и мења досадашњу судску праксу.
Из Адвокатске коморе су поручили и да донети правни став представља последњи у низу покушаја да се у правни систем Србије уведу решења која погодују банкарском сектору, а на штету су грађана.
У саопштењу АКС је наведено и да је адвокатура већ у два наврата успела да одбрани права грађана приликом покушаја доношења нацрта измена и допуна Закона о парничном поступку, и покушаја да се законодавне власти аутентичним тумачењима утиче на конкретне судске поступке које грађани воде против банака.
„Сада се прибегава остварењу истог циља преко највише судске инстанце“, наведено је уз тврдњу да је правни став који је утврдио Врховни касациони суд у директној супротности са досадашњом праксом свих судова у Србији укључујући у Врховни касациони суд.
Додаје се да би примена оваквог става довела до губитка спорова на штету грађана, а у корист банака.
Адвокатска комора Србије сматра и да се оваквим поступањем највиша судска инстанца ставила на страну економских интереса пословно-банкарских центара моћи, пренео је Танјуг.
ЕКОНОМИЈА
Да ли ће грађани изгубити спорове против банака: Врховни суд заузео став о осигурању кредита
Коментар