„Сви који претендују на место председника државе морају да поднесу оставку на државне и војне позиције три месеца пре избора. Избори су планирани за 24. децембар и Хафтар сада може у њима учествовати. Самим тим он и не одлази са политичке сцене“, сматра експерт Руског савета за међународне односе Кирил Семјонов.
„Хафтар за сада није објавио да жели да се кандидује на изборима, али његова оставка говори сама за себе. У случају да не победи на изборима он ће се вероватно вратити на дужност генерала ЛНА. Притом, Хафтар де факто и сада остаје командант ЛНА с обзиром да генерал кога је назначио нема никакву политичку тежину“, навео је саговорник.
„Ситуација у Либији постаје све напетија јер је парламент изнео на гласање неповерење влади Националног јединства. са тачке гледишта Устава, ово гласање нема никакву правну снагу, јер није било кворума - није било присутно 120 гласова од 200 посланика. На заседању је присуствовало више од 113 законодаваца. Једна неуставна одлука повлачи за собом другу, оне се гомилају, што не прети само изборима него и новим фазама рата, како је било 2014. године. Тада је Уставни суд признао нелегитимним резултате председничких избора, притом, сви остали политичари су признали изборе“, подсетио је експерт.